Materiał Partnera
Z jakich elementów składa się projekt architektoniczno - budowlany domu jednorodzinnego?

Z jakich elementów składa się projekt architektoniczno - budowlany domu jednorodzinnego?

Budowa domu wiąże się z ogromem pracy, ale przede wszystkim stresu. Jest to przełomowy moment w życiu każdego człowieka, dlatego warto zaplanować go w każdym, nawet najmniejszym aspekcie. Aby dom jednorodzinny mógł powstać, niezbędne jest stworzenie jasnego i szczegółowego projektu. Trzeba zawrzeć w nim nie tylko rozkład pomieszczeń, ale także instalacji i innych ważnych elementów domu. Podpowiadamy, jakie informacje musi zawierać projekt architektoniczno – budowlany domu jednorodzinnego.

Czym jest projekt architektoniczno – budowlany?

Projekt architektoniczno – budowlany stanowi najważniejszą część projektu budowlanego, bez którego nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Drugim elementem jest projekt zagospodarowania terenu. Jest niezbędny, jeśli jeden z jego elementów wykroczy poza teren działki. Projekt architektoniczno – budowlany składa się z kilku części:

  • informacji o stawianym domu jednorodzinnym,
  • rysunków, przedstawiających układ budynku,
  • części opisowej.
Specjaliści z biura architektonicznego Archi Bia Pracownia Projektowa tłumaczą: Pierwsza część projektu architektoniczno – budowlanego musi zawierać powierzchnię netto budynku, powierzchnię wszystkich pomieszczeń oraz kubaturę ogrzewania. Te informacje stanowią podstawę do tworzenia dalszych etapów projektu.

Część rysunkowa projektu domu jednorodzinnego

Projektant budynku musi pamiętać, aby wszystkie rysunki były w skali 1:100. Ta część projektu zawiera rzuty wszystkich poziomów domu wraz z fundamentami oraz więźbą dachową.

Ważne jest, aby projekt architektoniczno – budowlany uwzględniał miejsca charakterystyczne domu, takie jak schody. Ta część zawiera także rysunek przedstawiający specyfikę elewacji oraz instalacji wewnętrznych. Chodzi o instalację wodną, grzewczą, gazową oraz elektryczną.

Część opisowa projektu domu jednorodzinnego

Opisowa część projektu architektoniczno – budowlanego określa przede wszystkim materiały, jakie mają być użyte do budowy domu jednorodzinnego. Istotne są też informacje o posadowieniu budynku oraz określenie kategorii geotechnicznej.

Ważną częścią opisu projektu jest dokładny układ, rozmieszczenie i technologie wykorzystane do stworzenia domowych instalacji. Opis powinien zawrzeć warstwy przegród budynku oraz ich współczynnik izolacji termicznej. Ten wskaźnik przełoży się na charakterystykę i roczne zapotrzebowanie domu na energię elektryczną.

Architekt, który tworzy projekt domu jednorodzinnego, musi pamiętać o dołączeniu do niego informacji o warunkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na terenie budowy, w skrócie BIOZ.

Kategorie
Warto przeczytać
Pergole – jakie są ich zalety?
Pergole często kojarzone są ze zwykłymi podporami dla roślin pnących – nic bardziej mylnego! Pergole to o wiele więcej. Wykonywane często z wysokiej jakości materiałów, posiadają dodatkowo oświetlenie oraz ogrzewanie....
Czy płyty betonowe to dobry materiał na podjazd w ogrodzie?
Zagospodarowanie terenu wokół domu kojarzy się zwykle z atrakcyjnie urządzonym ogrodem i dobrze zaplanowanymi przestrzeniami pozwalającymi na wypoczynek – przydomowym tarasem czy altaną. Równie ważne są jednak miejsca,...
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowoczesnej porcelanie
Porcelana od wieków kojarzy nam się z luksusem i elegancją. Została ona wynaleziona w Chinach w VII wieku naszej ery. Mimo, iż ten oryginalny materiał ceramiczny ma wieloletnią tradycję i kojarzy nam się głównie z...
Znajdź biura projektowe