Materiał Partnera
Sztukateria dla domów i mieszkań - przegląd rozwiązań

Sztukateria dla domów i mieszkań - przegląd rozwiązań

Coraz częściej szukamy ciekawych rozwiązań, które wyróżnią nasze wnętrze na tle innych, stąd też śmiało decydujemy się sięgnąć po sztukaterię. Na rynku jest wiele możliwości, które przychodzą nam z pomocą. Możemy zastosować sztukaterie wykonane z różnych materiałów stylizowanych na różne epoki. Podpowiadamy, jakie rozwiązania są aktualnie najmodniejsze.

Czym jest sztukateria?

Nazwa sztukateria odnosi się do różnego rodzaju elementów dekoracyjnych, które stosuje się do wykańczania wnętrz większości pomieszczeń i znana jest już od czasów starożytnych. Może być zamontowana na ścianach oraz na sufitach w postaci listew, ale także rozet, czy innych ornamentów. Odpowiednio wybrane sztukateryjne ozdobniki pokryte masą akrylową są trwałe i modne nawet przez wiele sezonów. Dzięki dużemu postępowi technologicznemu zmianie uległy surowce, z których tworzy się obecnie sztukaterię. Materiałami używanymi do produkcji tego typu elementów są:

- gips ceramiczny,

- żywica poliestrowa,

- styropian,

- drewno.

 

Dostępne style

Aktualnie możemy wybrać sztukaterię do każdego wnętrza, jakie tylko zapragniemy. Tyczy się to zarówno stylu, jak i przeznaczenia pomieszczenia. Czekają na nas sztukaterie klasyczne, do których zaliczamy wszelkiego rodzaju dekoracyjne ornamenty pozwalające nam wystylizować pomieszczenia na pałacowe wnętrza. Sztukateria klasyczna nie bez powodu kojarzy się z listwami ozdobnymi rozdzielającymi części ścian, a także rozetami sufitowymi nad żyrandolem, ponieważ takie rozwiązanie w dużym wnętrzu jest niezwykle efektowne. Sztukateria w nowoczesnym salonie najczęściej jest wykorzystana jako cokoły przypodłogowe oraz gzymsowe. Pozostawia ona użytkownikom pełną dowolność w kwestii doboru tekstury, przetłoczeń, czy kolorów. Niepodzielnie najpopularniejszym wariantem kolorystycznym jest biel oraz pastelowe barwy mogące wyeksponować ozdobny charakter pozostałych elementów wystroju.

 

Najciekawsze zastosowania

Sztukaterię stosuje się przede wszystkim jako wykończenie łączące ścianę i sufit, jednak jest to na tyle ciekawa forma, iż można znaleźć dla niej wiele innych zastosowań. 

Jak mówi nam ekspert z firmy Kraina Barw: „Nie zapominajmy, że sztukateria to również listwy ułożone na ścianach w geometryczne kształty. Stanowi to doskonały sposób na dekoracje monochromatycznych płaszczyzn i podkreślenie stylu naszego pomieszczenia. Stylowy eklektyzm w postaci błyszczących, klasycznych kształtów sprawdzi się jako dopełnienie salonu z nowoczesnym wyposażeniem, ale także jako wisienka na torcie we wnętrzu klasycznym”. 

Projektując wnętrze z zastosowaniem sztukaterii warto jednak zwrócić uwagę, aby zachować pewien umiar. Zbyt krzykliwe zestawienia nie zawsze wypadają korzystnie - jaskrawa sztukateria przy neutralnym tle ściany nie prezentuje się zbyt dobrze.

Kategorie
Warto przeczytać
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu
Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego warto zapoznać się jeszcze przed zakupem działki. Zawiera on informacje na temat tego, co i w jaki sposób może być wybudowane na danym terenie. Jeśli inwestycja nie...
Budowa wymarzonego domu z firmą Kowalski-System
Każdy z nas marzy o własnym domu, do którego może wracać po ciężkim dniu pracy, gdzie czekają na niego bliskie mu osoby. W życiu każdego z nas nadchodzi moment, gdy mamy nie tylko pragnienie, ale również możliwości,...
Kominek –  najlepszy sposób na przytulne wnętrze
Kominek może być nie tylko efektowną ozdobą pomieszczenia, ale również dodatkowym źródłem ciepła, szczególnie podczas chłodniejszych pór roku. W zależności od upodobania możemy wybierać spośród wielu modeli i sposobów...
Znajdź biura projektowe