Styl rustykalny, czyli odrobina wsi na salonach

Styl rustykalny, czyli odrobina wsi na salonach

Poszukujących ciekawego wystroju wnętrz domów i mieszkań można ogólnie podzielić na dwie grupy – zwolenników projektów nowoczesnych oraz miłośników stylu retro. Jednym z takich nieco nostalgicznych stylów jest styl rustykalny. To rodzaj wystroju wnętrz, który garściami czerpie z wnętrz wiejskich, zarówno pod względem zastosowanych materiałów, jak i wyposażenia. Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Materiały budowlane i wykończeniowe w stylu rustykalnym

By stworzyć wnętrze w stylu rustykalnym wcale nie trzeba wyszukanych materiałów budowlanych, bo wykorzystamy te znalezione w wielu prowincjonalnych domach i domkach. Czym się kierować przy wyborze? Najlepiej związkami z naturą. Do stworzenia wystroju w stylu rustykalnym przydatne okażą się elementy drewniane różnego typu, tak konstrukcyjne, jak i wykończeniowe. Znajdziemy tu więc na przykład belki stropowe, drewniane podsufitki, boazerie, parkiety lub grube drewniane deski podłogowe. By dobrze odzwierciedlić założenia stylu istotny jest również sposób ich wykończenia. Oczywiście, mogą być perfekcyjnie pomalowane czy zalakierowane, ale cały urok wiejskiej rezydencji ukryty jest raczej w swoistym wyeksploatowaniu materiałów. Tu z pomocą lub inspiracją przychodzą takie style aranżacji wnętrz, jak shabby chic, vintage, eko, boho, ale też i modne ostatnio wnętrza w stylu prowansalskim. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by widać było na nich ślady użytkowania. W drewnianych materiałach w stylu rustykalnym nierzadko znajdziemy zadrapania, uderzenia, szczotkowanie, odbarwienia od wody, słońca i upływu czasu, niedokładne nieudolne malowanie, a nawet stare, zardzewiałe i źle wbite gwoździe.

Poza drewnem w aranżacji w stylu rustykalnym odnajdziemy również materiały kamienne różnego rodzaju: wmurowane w ściany (niekiedy jakby bez planu) kamienie polne, piaskowiec do obłożenia kominka, odarte z tynku lub zamalowane tylko wapnem cegły, kafle i płytki o prostym sposobie wykończenia i zdobnictwa (również i takie „doświadczone przez życie”). Ponadto sprawdzą się wszystkie inne materiały, które nadają wrażenia, jakby użyto ich przypadkowo, bo akurat były pod ręką. Może to być arkusz zardzewiałej blachy, może miedziana okładzina ścian w kuchni, surowy beton czy nawet wiklina. Cechą stylu rustykalnego jest więc (jak widać) duża eklektyczność przy doborze materiałów. Jeżeli nie mamy odwagi komponować ich samemu lub wolimy się oprzeć na doświadczeniu architekta wnętrz, z pewnością znajdziemy pomoc w dobrym biurze projektowym.

Wyposażenie wnętrz w stylu rustykalnym

Oczywiście żadne wnętrze zaaranżowane w określonym stylu nie będzie kompletne, jeśli nie dopasujemy do niego mebli, przedmiotów codziennego użytku i stosownych dekoracji. Do wyposażenia wnętrza w stylu rustykalnym zastosujemy tę samą zasadę co do materiałów budowlanych i wykończeniowych. Celujemy w atmosferę ciepła i przytulności, ale z zastosowaniem mebli i przedmiotów o charakterze prostym, nieco surowym i również nadgryzionych zębem czasu. Tu również sprawdzą się więc materiały o naturalnym pochodzeniu. Spośród tekstyliów będą to juta, bawełna o grubym splocie, len, płótno, wełna, a wszystko w pastelowych lub naturalnych barwach.

Meble rustykalne to meble, które z pewnością kiedyś służyły jako wyposażenie wiejskich domów, niezależnie od tego, czy były to chaty, czy dworki. Znajdziemy tu wyroby proste w bryle i wykonane w cokolwiek toporny sposób, np. ociosany jedynie siekierką stół lub ławki do siedzenia, stary i podniszczony kufer, piecyk-koza, pomalowana farbą olejną kuchenna komoda, po której widać, że jest to jej kolejne wcielenie, szerokie wiejskie łóżko z drewnianym zagłówkiem itd. Kompletu wystroju rustykalnego dopełnią takie dekoracje, jak lampa naftowa, żelazko parowe, świece, narzuty i kilimy, koce, pledy, ażurowe serwety, obrazy z wizerunkami przyrody, miedziane i cynowe garnki, fajansowa zastawa, drewniane łyżki, ozdoby z ludowymi akcentami etc. 

Kategorie
Warto przeczytać
Czym charakteryzują się meble systemowe?
Znalezienie mebli, które będą w pełni odpowiadały wszystkim oczekiwaniom użytkownika to trudne zadanie. Meble muszą spełniać określone wymagania co do wyglądu i funkcjonalności. Kupujący chcą, by były zaprojektowane w...
Drzwi jako element aranżacji wnętrz
Drzwi zewnętrzne są kluczowym elementem aranżacji przestrzeni, tuż obok ścian i podłóg. Pozwalają nie tylko wyróżnić wejście, ale też dodają mu stylu i charakteru. W zależności od budowy, stanowią barierę dla...
Mapa podróży klienta wewnętrznego
Sporządzenie mapy podróży klienta – Customer Journey Map ­– prowadzi do udoskonalenia doświadczeń klienta z organizacją lub firmą. Mapa taka ma formę diagramu ilustrującego drogę, jaką klient musi przebyć, aby dokonać...
Znajdź biura projektowe