Styl nowoczesny – prostota i funkcjonalność w twoim mieszkaniu

Styl nowoczesny – prostota i funkcjonalność w twoim mieszkaniu

Styl nowoczesny narodził się jako przejaw buntu przeciwko zdobieniom i przepychowi typowym dla końca XIX wieku. Charakteryzuje go prostota i funkcjonalność. Nowoczesne wnętrza są urządzone minimalistycznie, jednak pojawiają się w nich meble w designerskich formach. Przeczytaj, jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym i na jakie barwy oraz materiały postawić przy jego wykończeniu.

Czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

Podstawowym założeniem stylu nowoczesnego jest prostota. W wystroju wnętrz dominują proste linie i mało skomplikowane figury geometryczne, takie jak koła i wielokąty. Linie proste lub prostopadłe mogą być wykorzystane jako motywy dekoracyjne, a także stanowić podstawę organizacji przestrzeni - ustawione wzłuż nich meble będą tworzyły wrażenie porządku i harmonii.

Dekoracje w stylu nowoczesnym są jednocześnie ważnym elementem pomieszczenia – zamiast kilku bibelotów warto więc postawić na oryginalne dodatki: krzesło z ciekawymi nogami, wysokiej jakości stolik kawowy, reprodukcje obrazów modernistycznych artystów czy designerską lampę, która będzie pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i estetyczną.

Aby wnętrze zyskało więcej przestrzeni, w stylu nowoczesnym łączy się sąsiadujące pomieszczenia – salon z kuchnią, przedpokój z salonem czy sypialnię z łazienką. W dużych pomieszczeniach najlepiej ograniczyć liczbę mebli, aby pozostawić jak najwięcej wolnego miejsca. Cały wystrój powinien tworzyć stonowaną i przejrzystą całość. 

Kolory i materiały w stylu nowoczesnym

Podstawową paletą barw w stylu nowoczesnym jest biel, czerń oraz szarość. Kolory te występują zarówno na ścianach czy podłogach, jak i na meblach. Jeśli umiejętnie będziemy operować tymi kolorami i ich odcieniami, z pewnością uda nam się stworzyć stonowane i przejrzyste wnętrze. W detalach sprawdzą się również bardziej wyraziste barwy – czerwony, żółtym pomarańczowy, niebieski czy odcienie złota i miedzi.

Materiały w stylu nowoczesnym odgrywają główną rolę dekoracyjną. Na podłodze dobrze sprawdzi się drewno w postaci desek lub paneli o nieskomplikowanym rysunku słojów, a także beton i wykładzina winylowa. Na ścianach zamiast tradycyjnej farby można użyć płytek ceglanych, betonu dekoracyjnego i paneli 3D.

W aranżacji mieszkania warto wykorzystać także stal nierdzewną, chrom, szkło, marmur, granit oraz lastryko. Stoły lub stoliki kawowe ze stalowymi nogami lub chromowane ramy krzeseł sprawdzą się tutaj doskonale. Do wykończenia mebli można wykorzystać np. skórę. Jeśli potrzebujesz pomocy w dekoracji swojego mieszkania, skorzystaj z pomocy biura projektowego.

Jak ocieplić wnętrze w stylu nowoczesnym?

Styl nowoczesny może wydawać się nieco chłodny. W jaki sposób możemy dodać mu trochę ciepła? Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie elementów w odcieniach beżu – ten kolor świetnie odnajdzie się w nowoczesnym wnętrzu. Ciepła dodadzą również elementy drewniane, które mogą występować na przykład na meblach czy komodach, Drewno świetnie sprawdzi się też na podłodze i w dodatkach dekoracyjnych.

Efekt "ocieplenia" pomieszczenia uzyskamy również, kładąc na podłodze miękki dywan. Z kolei żywe rośliny wniosą do pomieszczenia powiew natury i akcent zielonego koloru. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie bardziej przytulne i naturalne.

Pamiętaj, że minimalizm to propozycja dla osób nieustannie poszukujących nowości i niebojących się eksperymentować i korzystać z alternatywnych rozwiązań. Jeśli chcesz, by twoje mieszkanie było ciepłe i przytulne, możesz rozważyć zaprojektowanie wnętrza w stylu rustykalnym lub skandynawskim.

Kategorie
Warto przeczytać
Kilka pomysłów na estetyczną kostkę na posesji
Kostka brukowa od lat cieszy się bardzo dużą popularnością – powszechnie używa się jej zarówno w aranżacji przestrzeni na prywatnych posesjach, jak również do wykańczania nawierzchni w miejscach publicznego użytku....
Standardy wykończenia domów
Budowa domu może różnić się nakładem kosztów, czasu i pracy w zależności od wybranej technologii. Na szczególną uwagę zasługują domy drewniane, które stawia się szybciej i taniej niż tradycyjne budynki murowane....
Analizy obliczeniowe i badania modelowe megajachtów.
Analizami obliczeniowymi oraz badaniami modelowymi megajachtów zajmuje się w Polsce Centrum Techniki Okrętowej Spółka Akcyjna, stanowiące unikatowe połączenie jednostki naukowej oraz ośrodka projektowego. Jednym z...
Znajdź biura projektowe