Przelewy międzynarodowe – gdzie je wykonasz tanio i szybko?

Przelewy międzynarodowe – gdzie je wykonasz tanio i szybko?

Wiele osób mieszkających za granicą zastanawia się, jak najszybciej i najkorzystniej przelać pieniądze do rodzinnego kraju. Najpopularniejszymi opcjami są przelewy przez bank i przekazy pocztowe. Jednak oprócz banków i poczty, do wyboru mamy firmy pośredniczące. Gdzie będzie najlepiej? O tym poniżej.

Przelewy przez bank

Przelewy międzynarodowe zlecane i wykonywane prze instytucje finansowe, były kiedyś najczęściej wybieraną metodą. Jednak popularność nie idzie z parze z wygodą, szybkością i taniością. Od momentu pojawienia się na rynku firm pośredniczących, udział pośredników bankowych nie jest już tak często typowany. A to ze względu na konkurencyjne oferty tych firm. Przelewy przez bank można zrobić przy pomocy jednego z wybranych systemów: SEPA lub SWIFT. SEPA to nic innego jak przelew europejski przez banki, których kraje są członkami Unii Europejskiej. Przelewy SEPA wykonywane są tylko w euro, dlatego banki przewalutowują przelewaną kwotę – po zawyżonym kursie – na walutę kraju, do którego wysyłamy pieniądze. Koszt takiego przelewu waha się między 5-10 zł a każdy przelew i zależny jest od danego banku – można go sprawdzić w tabeli opłat i prowizji danej instytucji. Przelew w systemie SWIFT to przelew międzynarodowy nieograniczony geograficznie – transakcje możemy wykonywać do każdego kraju na świecie w i poza strefą euro . Jest to jednak opcja zdecydowanie najdroższa i najdłuższa: w zależności od wysokości przelewanej sumy, za przelew możemy zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, do tego dochodzą koszty przewalutowania. I czas realizacji – przelew międzynarodowy SWIFT to 3-4 dni robocze.

Przekaz pocztowy zagraniczny

Przekazy na poczcie dostępne są w dwóch opcjach: przekazu kierowanego na rachunek bankowy oraz przekazu do wypłaty gotówkowej. Ten pierwszy to krótszy sposób – pieniądze dochodzą do adresata w 2-3 dni robocze. W przypadku, gdy odbiorca nie ma konta bankowego i chce odebrać z poczty gotówkę – czas realizacji to 5-6 dni roboczych, czyli w praktyce może zająć nawet do 8 dni (wliczając weekendy, kiedy poczta nie pracuje). Usługi te nie są najtańsze: według cennika opłat za przekazy pocztowe w Poczcie Polskiej, przekaz pocztowy międzynarodowy to 23 zł kwoty stałej plus 1% od kwoty przekazu. Jest to droga opcja, szczególnie jeśli przelewamy większą kwotę. Także czas zlecenia i wykonania transakcji pozostawia wiele do życzenia, jeśli mamy do wyboru konkurencyjne oferty. Poczta Polska w swojej ofercie ma również tzw. Zagraniczny Transfer Gotówkowy RIA. Jest to realizowana przez Internet usługa błyskawicznego przelewu międzynarodowego, dochodzącego do odbiorcy w 15 minut od momentu nadania. Jest ona jednak mało popularna ze względu na wysoką cenę, zależną od wysokości wysyłanej kwoty oraz kraju, z którego ją przelewamy.

Przelew przez firmę pośredniczącą

Tanim, bezpiecznym i przede wszystkim szybkim wyjściem są firmy pośredniczące w przelewach zagranicznych. Podstawową zaletą takich firm jest szybkość w realizacji każdej transakcji, dochodzący maksymalnie do 24 godzin od momentu zlecenia przelewu, ale w praktyce pieniądze są na koncie jeszcze tego samego dnia. To także znacznie tańsze rozwiązanie. Za standardowy przelew cena – w zależności od cennika konkretnej firmy – to 4-12 złotych. Dużo firm ma także w swojej ofercie pierwsze darmowe transakcje. Za dodatkową, niewielką dopłatą dostępne są przelewy typu ekspres, które mogą pojawić się u adresata już w 10 minut. Większość firm oferuje także korzystniejszy przelicznik walutowy niż banki czy kantory. Na polskim rynku działają różni pośrednicy, dlatego przy podjęciu decyzji powinniśmy kierować się przede wszystkim kosztami usług wybranej firmy.

Gdzie jest najszybciej?

Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o przelewy międzynarodowe wydaje się być pośrednik, wyróżniający się przede wszystkim czasem realizacji i ceną przelewów. Zarówno banki jak i placówki pocztowe mają dużo wyższą opłatę za transfer, co skutecznie zniechęca. Także czas księgowania przekazu nie jest taki krótki, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego koszt. Warto zatem zaufać firmie pośredniczącej, aby przelać swoje pieniądze szybko, niedrogo i komfortowo. 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak urządzić piękny i funkcjonalny salon?
Salon jest wizytówką każdego domu. Przyjmujemy w nim gości i spędzamy najwięcej czasu. I to właśnie do jego urządzenia przykładamy największą wagę. W jaki sposób urządzić to pomieszczenie, aby było ładne i funkcjonalne?...
Systemy i instalacje teletechniczne realizowane przez Proeltech
Stworzenie budynku funkcjonalnego i komfortowego w użytkowaniu wymaga zastosowania odpowiednich systemów i instalacji teletechnicznych. Ich montaż może być problematyczny, dlatego warto powierzyć działania w tym...
Zastosowanie pompowni sieciowych
Pompownie sieciowe to sporych rozmiarów obiekty budowlane, klasyfikowane także jako wodno-kanalizacyjne, które charakteryzują się skomplikowaną i dość zróżnicowaną budową. Są podobne do pompowni kompaktowych, które...
Znajdź biura projektowe