Materiał Partnera
Projekt domu jednorodzinnego od koncepcji po konstrukcję

Projekt domu jednorodzinnego od koncepcji po konstrukcję

Kiedy mamy już gotową działkę na postawienie domu jednorodzinnego, trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniego projektu. W tej kwestii wszystko zależy od budżetu, preferencji oraz własnych oczekiwań. Wybór gotowego projektu jest tańszym i szybszym rozwiązaniem, niż zamówienie indywidualnego projektu u architekta. Biura projektowe posiadają bogate oferty projektów domów o różnorodnych stylach, układach i powierzchniach. Można znaleźć wśród nich wymarzony projekt lub przynajmniej taki, który nas zainspiruje. Gotowy projekt będzie tańszy, jednak trzeba będzie się liczyć z koniecznością zaadaptowania go na potrzeby danej działki.

Zamówienie projektu u architekta

Indywidualny projekt domu będzie okazją do wykreowania idealnego i unikatowego budynku, w pełni dopasowanego do potrzeb klienta. Niestety, będzie on bardziej kosztowny niż gotowy projekt znajdujący się w katalogu. Architekt tworzy go w oparciu o rodzaj działki oraz całego jej otoczenia.

Decydując się na zamówienie projektu domu, należy zwrócić uwagę na materiały uwzględnione w projekcie. Warto zwrócić uwagę na to, aby budynek był jak najbardziej energooszczędny. W tym celu można poprosić architekta projektu, aby np. dopasował konstrukcję dachu do fotowoltaicznej instalacji. W ten sposób będzie można korzystać z odnawialnych źródeł energii podczas mieszkania w nowym domu.

Adaptacja projektu domu do działki

Adaptacja jest niezbędna w przypadku każdego zakupionego gotowego projektu domu.

Jak mówi jeden ze specjalistów biura konstrukcyjnego Bogdan Adamczyk ze Szczecina: Proces adaptacji polega w pierwszej kolejności na sprawdzeniu dostosowania wszystkich szczegółów konstrukcyjnych do warunków działki. Jeżeli nie są one odpowiednio dostosowane, architekt musi dokonać odpowiednich zmian w projekcie. Następnie, do projektu dołącza się wszelkie niezbędne uzgodnienia oraz opinie, a architekt może wrysować projekt domu w działkę. Przy wykonywaniu projektu zagospodarowania działki, architekt powinien wziąć również pod uwagę usytuowanie budynku względem sąsiednich działek i infrastruktury.

Pozwolenie na budowę domu

Pozwolenie na budowę domu jest wymagane w sytuacji, gdy obszar domu będzie wykraczał poza granice działki, na której ma zostać wybudowany. Może być również potrzebne, jeśli działka jest na terenie objętym ochroną przyrody. W innych przypadkach, pozwolenie nie będzie konieczne, jednak warto zgłosić budowę. Zgłoszenie pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych na działce.

Projekt domu rodzinnego składa się z kilku ważnych etapów, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, jeśli decydujemy się na budowę własnego domu. Z tego względu, podstawą będzie wybranie odpowiednich fachowców, którzy stworzą projekt według oczekiwań i zadbają o wszelkie szczegóły.

Kategorie
Warto przeczytać
Co wchodzi w skład dokumentacji wykonawczej projektu wnętrz?
Coraz więcej osób decydujących się na zakup nowego mieszkania bądź budowę domu jednorodzinnego, korzysta z usług projektanta wnętrz. Pozwalają one nie tylko uzyskać wnętrza zgodne z indywidualnymi oczekiwaniami i...
Projektowanie kuchni krok po kroku
Dobrze zaprojektowana kuchnia powinna przede wszystkim odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom. Warto inspirować się propozycjami prezentowanymi przez producentów, jednak pamiętaj, że To ty masz czuć się w swojej...
Projektowanie architektoniczne. Co wchodzi w jego zakres?
Jeśli planujesz budowę nowego obiektu budowlanego, być może masz już w głowie wizję dotyczącą tego, jak ma wyglądać zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie? Przed zrealizowaniem każdego pomysłu, budynek należy...
Znajdź biura projektowe