Materiał Partnera
Podstawowe rodzaje baterii umywalkowych

Podstawowe rodzaje baterii umywalkowych

W XXI wieku w sklepach z elementami wyposażenia łazienek można znaleźć wiele różnego rodzaju elementów wykończenia. Wyzwaniem jest już wybór odpowiedniego do swoich potrzeb rodzaju baterii umywalkowej. Tego typu armatura łazienkowa ma bardzo duże znaczenie w wygodzie codziennego korzystania z łazienki. W artykule dokładniej opisujemy wszystkie najczęściej obecnie wybierane przez klientów rodzaje baterii umywalkowych. Na co najlepiej jest się zdecydować?

Czym mogą się od siebie różnić poszczególne rodzaje baterii umywalkowych?

Poszczególne rodzaje baterii umywalkowych różnią się od siebie przede wszystkim miejscem i sposobem montażu. To jest czynnik, który decyduje o tym, z jakiego rodzaju armaturą mamy do czynienia. Pozostałe elementy, czyli m.in. sposób odkręcania wody czy materiały, z jakich są wykonane poszczególne elementy baterii umywalkowej, to są rzeczy, które decydują nie tyle o rodzaju baterii umywalkowej, tylko o tym, jak bardzo dana armatura jest wygodna w użytkowaniu i jak dobrze się prezentuje w zestawieniu z innymi elementami wykończenia wnętrza.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje baterii umywalkowych: baterie stojące, baterie ścienne oraz baterie podtynkowe. W dalszej części artykułu dokładnie opisujemy każdy wskazany rodzaj baterii umywalkowych oraz wskazujemy, czym oprócz sposobu montażu mogą się one od siebie jeszcze różnić.

Charakterystyka stojących baterii umywalkowych

Nasz opis rodzajów baterii umywalkowych rozpoczynamy od baterii stojących. Ze względu na sposób montażu, tego typu baterie umywalkowe są bowiem najchętniej stosowane.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego z wyposażeniem łazienek Ceramed: Powodem, dlaczego umywalkowe baterie stojące są najchętniej wybieranym przez klientów rodzajem tego typu armatury łazienkowej jest ich łatwość montażu. Ma to znaczenie przede wszystkim dla klientów, którzy stoją przed wyzwaniem remontu łazienki, a nie jej wykończenia od początku do końca. Jeżeli do tej pory w łazience była bowiem umieszczona bateria stojąca, to jej wymiana na baterię ścienną niosłaby za sobą konieczność kucia płytek i podciągnięcia instalacji, żeby można było do niej podłączyć nową baterię. Baterię stojącą umieszcza się z kolei bezpośrednio w  otworze w umywalce lub w blacie i łączy się z umieszczoną pod spodem instalacją poprzez użycie giętkich węży przyłączeniowych.

Baterie umywalkowe ścienne natynkowe

Innym rodzajem baterii umywalkowych są baterie ścienne. Występują one w dwóch wariantach, jako baterie natynkowe i podtynkowe. W przypadku baterii umywalkowych modele natynkowe są stosowane jednak stosunkowo rzadko. Częściej taki rodzaj baterii jest wykorzystywany przy wannach. Ten rodzaj baterii jest przyłączany bezpośrednio do instalacji. Zaplanowanie wykorzystania takiej baterii trzeba wziąć pod uwagę jeszcze zanim się przystąpi do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Największą zaletą baterii ściennych jest to, że dzięki nim pozostawia się nienaruszoną misę umywalkową i ma się do dyspozycji więcej przestrzeni na jej brzegu.

Baterie umywalkowe podtynkowe

Nieco bardziej w ostatnich latach popularnym rodzajem baterii umywalkowych są baterie podtynkowe. Ich największą zaletą jest doskonała estetyka wykończenia. Wszystkie elementy montażowe takich baterii są umieszczone pod tynkiem, a na zewnątrz widoczna jest jedynie wylewka i dźwignia lub kurki do odkręcania wody. Tego typu baterie umywalkowe zaleca się wykorzystywać przede wszystkim w łazienkach, które są wykończone w nowoczesnym stylu.

Czym jeszcze mogą się od siebie różnić poszczególne baterie umywalkowe?

Poszczególne modele baterii umywalkowych, niezależnie od tego, w jaki sposób się je montuje, mogą się od siebie różnić jeszcze m.in. rodzajem i długością wylewki. Te mogą być krótkie, długie, proste, powyginane – wszystko zależy tylko od naszego gustu oraz od innych zastosowanych w łazience elementów dekoracyjnych. Baterie umywalkowe mogą się od siebie także różnić ilością uchwytów. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowano niemal wyłącznie baterie z dwoma uchwytami, w których jeden odpowiadał za wodę ciepłą, a drugi za zimną. Obecnie coraz częściej klienci decydują się jednak na baterie jednouchwytowe, które są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu i dodatkowo ograniczają ilość marnowanej podczas ustawienia optymalnej temperatury wody.

Kategorie
Warto przeczytać
Projekt domu jednorodzinnego od koncepcji po konstrukcję
Kiedy mamy już gotową działkę na postawienie domu jednorodzinnego, trzeba zdecydować się na wybór odpowiedniego projektu. W tej kwestii wszystko zależy od budżetu, preferencji oraz własnych oczekiwań. Wybór gotowego...
Wykonanie nadruku na odzieży. Jakiej firmie warto zaufać?
Odzież może być nie tylko ochroną dla ciała i ważnym elementem naszej prezencji – można ją również wykorzystać jako przestrzeń reklamową, co wiele firm czyni od bardzo dawna. Wystarczy nanieść na koszulkę lub inną część...
Sposób na upał. Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania?
Fala upałów może odbić się nie tylko na twoim samopoczuciu, ale także zdrowiu. Latem wracasz do domu po pracy i chcesz odpocząć, a w mieszkaniu panuje skwar nie do wytrzymania? Wietrzenie nic nie daje? Jest na to prosty...
Znajdź biura projektowe