Na co zwrócić uwagę przy budowie altany ogrodowej?

Na co zwrócić uwagę przy budowie altany ogrodowej?

Altana ogrodowa to lekka konstrukcja, która może być zarówno ozdobą ogrodu, jak i miejscem rodzinnych spotkań przy grillu. Na jej budowę możemy się zdecydować zarówno wtedy, gdy posiadamy ogród działkowy, jak i dom z ogrodem. Chcesz wiedzieć, jak zaprojektować altanę ogrodową? Podpowiadamy, kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę altany i na co zwrócić uwagę, budując konstrukcję.

Jak zaprojektować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to lekka konstrukcja, posiadająca dach oparty na kilku słupach i nie posiadająca ścian. W lecie zapewnia nam nieco cienia, jesienią i wiosną chroni przed wiatrem i deszczem. Jeśli odpowiednio ją zaprojektujemy i urządzimy, może stać się niezastąpionym miejscem na rodzinne uroczystości czy spotkania ze znajomymi przy grillu. Możemy się na nią zdecydować zarówno wtedy, gdy posiadamy ogród działkowy, jak i dom z ogrodem.

Zanim rozpoczniemy budowę altany, musimy jednak mieć jej projekt. Projekt altany ogrodowej może wykonać biuro projektowe, które zaprojektuje konstrukcję według naszego wzoru. Budowlę możemy też zaprojektować samodzielnie. Przy projektowaniu zwróćmy uwagę na to, aby jej wygląd i styl pasował do reszty ogrodu i naszego domu. Aby wszystko łączyło się w architektoniczną całość, możemy zdecydować się np. na słupy wspierające dach wykonane z tego samego materiału, którym wykończona jest elewacja domu.

Warto tak zaprojektować altanę, aby wypoczywając w niej, móc patrzeć na ozdobną część ogrodu. Z kolei od strony ulicy możemy umieścić lekkie, ażurowe ścianki, które uchronią nas przed wzrokiem przechodniów. Jeśli altana ogrodowa ma być dla nas miejscem spotkań, zwróćmy uwagę na jej wielkość – powinien się w niej mieścić duży stół i inne meble ogrodowe. Możemy w niej również umieścić grill lub kominek. Przy wykonywaniu projektu należy również pamiętać o ścieżce prowadzącej do altany.

Fotolia_168716419_Subscription_Monthly_M

Budowa altany – wymogi prawne

Po podjęciu decyzji o budowie altany, musimy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego, które dotyczą tego typu obiektów. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy mamy obowiązek zgłoszenia tego faktu i uzyskania pozwolenia. Nakaz ten nie obejmuje jedynie altan ogrodowych budowanych na własnym terenie działkowym o powierzchni nie przekraczającej 25 metrów kwadratowych w obrębie miasta i 35 metrów kwadratowych poza miastem. Altana ogrodowa nie może być również wyższa niż 5 metrów.

Jeśli wznosimy altanę w innym miejscu niż rodzinna działka i ma ona mniej niż 25 metrów kwadratowych, musimy uzyskać specjalne pozwolenie. Podanie o pozwolenie na budowę powinniśmy złożyć w Urzędzie Miasta lub u starosty. Budowa większej altanki wymaga pozwolenia wydawanego przez burmistrza lub prezydenta miasta. Po złożeniu dokumentu powinniśmy otrzymać pozwolenie w przeciągu 65 dni.

Na co zwrócić uwagę przy budowie altany?

Rodzaj altany

W ogrodach najczęstszym rozwiązaniem są altany ogrodowe drewniane budowane z desek sosnowych lub świerkowych. Jest to niedrogie rozwiązanie, ale nie cechuje się ono wyjątkową trwałością. Jeśli chcemy, żeby altana drewniana posłużyła nam kilka lat, zdecydujmy się na deski dębowe, jodłowe lub modrzewiowe. Dla miłośników niecodziennych rozwiązań dobrym pomysłem będą altany z bali. Decydując się na ten rodzaj konstrukcji, musimy pamiętać o regularnej impregnacji – drewno możemy zabezpieczyć olejem lnianym, bejcą lub lakierem.

Jeśli zależy nam na solidnej, trwałej budowli powinniśmy zdecydować się na altanę murowaną. Ten rodzaj konstrukcji najczęściej buduje się w większych ogrodach, sprawdzi się ona również wtedy, gdy planujesz wydzielenie letniej kuchni, pokoju gościnnego, wędzarni czy grilla. Do budowy altany murowanej wykorzystuje się pustaki, cegły oraz kamień. Chociaż komfort użytkowania takiego budynku jest zdecydowanie wyższy niż altany z drewna, jest to drogie rozwiązanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również altana metalowa, wykonana z kutej stali, prętów lub metalowych rur. Ten rodzaj altany wygląda elegancko i nowocześnie, jednak nie zapewnia schronienia przed deszczem czy wiatrem. Rozwiązaniem tego problemu mogą być jednak moskitiery oraz zasłony. Altanę metalową cechuje stabilność, łatwość montażu i trwałość – pod warunkiem, że będziemy pamiętać o regularnym zabezpieczaniu konstrukcji przed korozją.

Fotolia_169086014_Subscription_Monthly_M

Kształt altany

Altanę ogrodową możemy zbudować na planie prostokąta, kwadratu, sześciokąta, ośmiokąta a nawet dziesięciokąta i dwunastokąta. Pamiętajmy jednak, że altana z ławką musi mieć powierzchnię minimum 4 metrów kwadratowych, a konstrukcja, w której chcemy umieścić stół musi mieć od 6 do 8 metrów kwadratowych. Jeśli chcemy organizować przyjęcia lub grilla, powierzchnia konstrukcji musi mieć powyżej 8 metrów kwadratowych.

Materiał, którym wyłożymy podłogę

Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj kostka brukowa. Efektownie wyglądają podłogi z kamienia – jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, wybierzmy kamień wytrzymały i odporny na pęknięcia. Często stosuje się również podłogę drewnianą stawianą na bloczkach betonowych. Dobrze wygląda też trawnik w altanie, jest to jednak rozwiązanie mało praktyczne .

Dach altany

Wykonując dach altany, pamiętajmy, aby był on szczelny. Strop budynku powinien być usadowiony na wysokości około 2,5 metra tak, aby osoby przebywające w altanie mogły się swobodnie poruszać. Jaki materiał możesz wykorzystać do budowy dachu? Najpopularniejsze są wióry drewniane, trzcina, dachówki ceramiczne, blachodachówki, papa oraz gont drewniany i bitumiczny.

Wyposażenie altany ogrodowej

Do altany ogrodowej powinniśmy zakupić duży stół, który będzie znajdować się w jej centralnym punkcie. Zadbajmy również o odpowiednią ilość krzeseł lub ławek. Przy całonocnych imprezach niezbędne będzie oświetlenie. Wybierzmy takie, które będzie stanowiło element dekoracyjny. W altanie możemy również umieścić szafkę, barek lub komodę. Takie meble przydadzą się do przechowywania plastikowych naczyń, serwetek, sprzętu do grilla itd.

Kategorie
Warto przeczytać
Montaż wykładziny krok po kroku
Wykładzina to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce nadać pomieszczeniu charakter. Duży wybór wzorów i kolorów wykładzin, a także dość niska cena to tylko niektóre zalety. Najważniejszą jest jednak możliwość...
Styl rustykalny, czyli odrobina wsi na salonach
Poszukujących ciekawego wystroju wnętrz domów i mieszkań można ogólnie podzielić na dwie grupy – zwolenników projektów nowoczesnych oraz miłośników stylu retro. Jednym z takich nieco nostalgicznych stylów jest styl...
Czy ekoskóra to praktyczny materiał na tapicerkę kanapy?
Gdy zastanawiamy się nad wyborem materiału obiciowego na kanapę, często pojawia się opcja wykorzystania ekoskóry. Syntetyczny materiał przypominający do złudzenia naturalną skórę zwierzęcą ma bardzo wiele zalet. Jeżeli...
Znajdź biura projektowe