Materiał Partnera
Konserwacja dachu blaszanego

Konserwacja dachu blaszanego

Blachodachówka to tańsza alternatywa dla dachówek ceramicznych. Do zalet tego pokrycia dachowego należy jednak nie tylko atrakcyjna cena, ale też niewielki ciężar, prosty montaż oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Aby blaszany dach zachował swoje walory praktyczne i estetyczne na długie lata, trzeba o niego odpowiednio zadbać. W jaki sposób pielęgnować blachodachówkę?

Regularne kontrole

Podstawą konserwacji każdego dachu, bez względu na zastosowany rodzaj pokrycia, jest przeprowadzanie regularnych kontroli połaci. Takie przeglądy warto przeprowadzać co najmniej raz na kilka lat. Dlaczego jest to takie ważne? Wbrew pozorom deszcz nie rozwiązuje bowiem kwestii czyszczenia dachu. Pomimo opadów atmosferycznych zanieczyszczenia mogą nadal osadzać się na pokryciu, a do tego niekiedy dochodzi do powstawania uszkodzeń, np. zarysowań czy wgnieceń na powierzchni blachy. Dokładny przegląd dachu pozwoli wykryć tego typu defekty i wdrożyć odpowiednie działania naprawcze. Szczególnej uwagi wymagają newralgiczne strefy wokół instalacji kominowej oraz obróbek blacharskich, a także przy koszu i kalenicy. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu drożności systemu rynnowego.

Czyszczenie dachu blaszanego

Po dokonaniu przeglądu dachu i stwierdzeniu osadzania się na nim zanieczyszczeń należy dokładnie umyć połać. To jednak nie tylko kwestia estetyki, ale też trwałości pokrycia dachowego. Zabrudzenia pokrycia dachowego prezentują się nieestetycznie, ale z uwagi na obecność siarki czy azotu mogą przerodzić się w ogniska korozji. Odkładające się tego typu szkodliwe związki z czasem doprowadzą do pojawienia się rdzy i uszkodzenia blachy. Aby temu zapobiec, należy dokładnie czyścić dach używając do tego myjki ciśnieniowej. Można również sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne, jednak muszą być one przeznaczone do konserwacji blaszanych pokryć dachowych.

Naprawa uszkodzeń

Kolejnym ważnym etapem konserwacji dachu blaszanego jest usunięcie ewentualnych usterek. Zarysowania i inne uszkodzenia blaszanej połaci powstają nieraz przy nieumiejętnym transporcie lub montażu blachy. Dlaczego nie należy zwlekać z naprawą takich usterek?

Rysy, odpryski i inne uszkodzenia na powierzchni blaszanego pokrycia dachowego mogą się stopniowo powiększać i doprowadzić do korozji materiału. - Przestrzega ekspert z Hurtowni Pokryć Dachowych Dachlux. - Dlatego też, jeśli tylko zauważymy usterki dachu blaszanego, należy jak najszybciej zająć się ich naprawą. W tym celu używamy specjalnych farb przeznaczonych do pokrycia defektów blachy. Dzięki temu zapobiegniemy dalszemu uszkodzeniu i zamaskujemy ewentualne odbarwienia.

Zadbany dach blaszany będzie skutecznie chronił budynek przed czynnikami atmosferycznymi przez długie lata.

Kategorie
Warto przeczytać
Styl rustykalny, czyli odrobina wsi na salonach
Poszukujących ciekawego wystroju wnętrz domów i mieszkań można ogólnie podzielić na dwie grupy – zwolenników projektów nowoczesnych oraz miłośników stylu retro. Jednym z takich nieco nostalgicznych stylów jest styl...
Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?
Zamawianie projektu domu w wyspecjalizowanym biurze wiąże się z procesem przygotowania do budowy. Ten zaś poprzedzony jest odpowiednimi zezwoleniami i akceptacją urzędów. Do uzyskania takiej zgody konieczna jest...
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz. Co jest teraz na czasie?
To, jak dbamy o nasze mieszkanie może bardzo wiele powiedzieć o nas samych. Komfortowa i funkcjonalna przestrzeń do życia to, wydawać by się mogło, podstawa, lecz niestety nie każdy może się pochwalić właśnie takim...
Znajdź biura projektowe