Jakie są zalety i wady drewnianych podłóg?

Jakie są zalety i wady drewnianych podłóg?

Drewno kojarzy się przede wszystkim z elegancją. Nadaje wnętrzu szlachetności oraz przytulności. Warto mieć to na uwadze wybierając podłogę do domu. Przeczytaj o zaletach i wadach drewnianych podłóg. Sprawdź, ile kosztuje drewniana podłoga i jak wypada w porównaniu z panelami podłogowymi.

Zalety i wady drewnianych podłóg

Największą zaletą drewnianej podłogi jest jej trwałość. Kupno podłogi z drewna gwarantuje jej nienaganny wygląd przez długi czas. Jej odporność na urazy mechaniczne, zarysowania oraz wgniecenia jest duża, co stanowi olbrzymią zaletę.

Jej wygląd także zachęca do kupna. Każdemu wnętrzu potrafi nadać przytulności i wyrafinowania. Naturalność, czyli nieregularna powierzchnia i zróżnicowanie kolorystyczne może wyglądać bardzo ciekawie. Jeżeli planujesz remont lub aranżacje nowego wnętrza rozsądnie jest skorzystać z usług biur projektowych. Warto zasięgnąć pomocy specjalistów – oni także doradzą w kwestii wyboru odpowiedniego materiału.

Drewno ma także swoje wady. Jeżeli poziom wilgotności w pomieszczeniu jest zaburzony, drewno może się kurczyć i tworzyć nieestetyczne szczeliny. Podłoga z naturalnego drewna podniesie poziom pomieszczenia o kilka centymetrów – może to stwarzać problemy. Kolejną wadą takiej podłogi jest jej wysoka cena.

Ile kosztuje drewniana podłoga?

Montaż drewnianej podłogi pochłania dużo czasu i pracy. Taki typ podłogi to nie jest mały wydatek. Na rynku jest wiele ofert ale trzeba liczyć się z wydatkiem około 120 złotych za metr kwadratowy. Cena drewnianej podłogi może być wysoka. Pamiętajmy, że najważniejsza jest jakość materiału, która często idzie w parze z ceną.

Jeżeli chcemy zainwestować w drewno i nie mamy wystarczających funduszy, lepiej wybrać tańszy materiał.

Podłogi drewniane – jakie wybrać?

Rodzaj drewna należy dopasować do estetyki pomieszczenia. Na rynku mamy bardzo bogaty wybór. Możemy wybrać kolorystykę, kształty oraz sposób wykończenia.

Do takich pomieszczeń jak pokoje dzienne poleca się podłogi wykonane z twardych gatunków drewna. W miejscach, gdzie natężenie ruchu jest duże, sprawdzi się jesion, grab oraz buk – są to twarde gatunki drewna. W przypadku posadzek w sypialni, po których chodzi się zazwyczaj w kapciach, wystarczające będą brzoza, klon lub olcha – te gatunki są tańsze i mają niższe parametry.

Najtwardsze drewno to drewno egzotyczne. Bubinga, merbau oraz bandi będą idealne do pomieszczeń najbardziej narażonych na zniszczenie, takich jak przedpokój. Pamiętaj, że drewniana podłoga zawsze wymaga specjalnej konserwacji i pielęgnacji.

Co lepsze – drewniana podłoga czy panele podłogowe?

Panel to materiał, który imituje deskę podłogową. Jest to tańsza alternatywa dla parkietu. Nie oznacza to, że panele mają złą jakość. Obecnie do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne materiały i technologie. Często panele podłogowe dorównują drewnianym podłogom. Są wytrzymałe, twarde i odporne na ścieranie – łatwo także utrzymać je w czystości.

Panele nie są złym rozwiązaniem. Nic nie zastąpi świetnej jakości drewna, ale jeżeli szukamy tańszego rozwiązania, panele będą odpowiednie. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Panele to na pewno większa wygoda a drewno łączy się z elegancją i prestiżem.

Nie można zapominać, że panele wykonane są w większości ze sztucznych materiałów. Musimy także pamiętać, że nie mają one izolacji akustycznej i termicznej. Oznacza to, że nie wyciszają dźwięków i są chłodne.

Zanim dokonamy wyboru, przemyślmy wszystkie za i przeciw. Najważniejsze, aby wybrać to, co odpowiada naszym potrzebom i  możliwościom finansowym.

Kategorie
Warto przeczytać
Projektant wnętrz – kompetencje i zakres możliwości
Zakup nowego mieszkania w luksusowym apartamentowcu lub budowa domu jednorodzinnego wiążą się z potrzebą zaprojektowania wystroju wnętrz. Coraz częściej nowi właściciele lokali korzystają w tym zakresie z usług...
Pergole – jakie są ich zalety?
Pergole często kojarzone są ze zwykłymi podporami dla roślin pnących – nic bardziej mylnego! Pergole to o wiele więcej. Wykonywane często z wysokiej jakości materiałów, posiadają dodatkowo oświetlenie oraz ogrzewanie....
Jakie zasłony do salonu stworzą niepowtarzalny klimat?
Urządzasz salon, jednak nadal czegoś w nim brakuje? Problemem mogą być źle dobrane dodatki.  Odpowiednio dopasowane zasłony potrafią odmienić nawet nudne wnętrze i stworzyć niepowtarzalny klimat. Zimą spędzamy...
Znajdź biura projektowe