Jakie drewno kominkowe jest najlepsze?

Jakie drewno kominkowe jest najlepsze?

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez kominka. W zimne wieczory ogrzewa,  wytwarza miły aromat i sprawia, że w pomieszczeniu panuje przytulny klimat. Zastanawiasz się, czym najlepiej palić w kominku? Buk, dąb, brzoza? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie drewno kominkowe kupić, by cieszyć się ciepłem domowego ogniska w długie zimowe dni.

Jakie drewno kominkowe wybrać?

Do kominka warto wybrać drewno drzew liściastych, które ma w sobie niewiele żywicy i równomiernie się spala. Zaletą tego typu drewna jest to, że nie brudzi kominka, ponieważ wytwarza niewielką ilość dymu. Trzeba pamiętać, że do spalania nie można wykorzystać drewna impregnowanego czy lakierowanego – chemiczny preparat w czasie spalania będzie wytwarzał niebezpieczne dla zdrowia substancje.

Specjaliści polecają szczególnie drewno twarde, które w czasie spalania daje najwięcej ciepła – może to być buk, dąb bądź grab. Taki zakup zdecydowanie najlepiej się opłaca. Mniej kaloryczne jest drewno miękkie, takie jak lipa czy topola, które jest lżejsze, więc potrzeba go zdecydowanie więcej do uzyskania ciepła.

Najczęściej wybierane drewno kominkowe to:

  • Grab – chętnie wybierane drewno, które pali się powoli, nie tworzy dużego płomienia, ale pozwala na uzyskanie dużej ilości ciepła
  • Dąb – pali się długo i powoli, daje dużo ciepła i jest często wykorzystywane do wędzenia, ponieważ nadaje potrawom charakterystyczny smak
  • Jabłoń, wiśnia, grusza – drewno drzew owocowych spala się równomiernie, a w dodatku wydziela przyjemny aromat, dlatego również wykorzystywane jest do wędzenia
  • Buk – daje dużo ciepło i spala się powoli  
  • Brzoza – łatwo ją rozpalić, jednak szybko się spala, a jej głównym atutem jest mała zawartość substancji smolistych

Z mniej popularnych rodzajów drewna wymienić można jesion, który pali się stosunkowo długo, ale sprawia trudności przy obróbce, a także olchę, którą ciężko rozpalić, jednak często wykorzystuje się ją do wędzenia ze względu na aromat. Z kolei topola daje mało ciepła i szybko się spala, dlatego najczęściej wykorzystywana jest na podpałkę.

Odradza się wybór drewna drzew iglastych, ponieważ zawiera w sobie dużo żywicy, który w czasie spalania tworzy dużo dymu i sadzy, co wiąże się z koniecznością częstszego sprzątania kominka oraz przewodów kominowych.   

Jeśli jeszcze nie masz kominka i nie wiesz, jak zaprojektować swój salon, by pasował do klimatu, skorzystaj z pomocy biura projektowego.

Jak składować drewno kominkowe?

Drewno na opał powinno być właściwie składowane, by było suche. Drewno tuż po ścięciu zawiera dużo wody. Niewysuszone nie rozpala się dobrze, a co za tym idzie, daje niewielką ilość ciepła. Poza tym wytwarza dużo dymu, więc brudzi ściany kominka.

By temu zapobiec, drewno należy sezonować, czyli pozostawić na pewien czas i pozwolić, by dobrze wyschło. Najlepiej podzielić je na mniejsze części, czyli szczapy i przechowywać pod zadaszeniem od roku do nawet dwóch lat. Szczapy koniecznie trzeba umieścić nad ziemią, np. na rusztach, by nie chłonęły wilgoci. Pomieszczenie powinno być wietrzone, by drewno nie spleśniało.

Ile kosztuje drewno kominkowe?

Drewno kominkowe drzew liściastych kosztuje od 100 do 200 zł za metr przestrzenny. Dla porównania brykiet kosztuje do 500 do 900 zł za tonę. Drewno na opał warto kupować w nadleśnictwach, gdzie najczęściej znajdziesz drewno niesezonowane w korzystnych cenach. Jeśli zależy ci na drewnie sezonowanym, wybierz się tartaku.

Brykiet kominkowy czy drewno?

Niestety drewno ma też swoje wady, m.in. trzeba mieć odpowiednie miejsce do jego przechowywania, dlatego wiele osób decyduje się na brykiet. Brykiet jest wydajny, długo daje ciepło, nie brudzi kominka. Jest droższy niż drewno, ale wygodniejszy w użytkowaniu.

Kategorie
Warto przeczytać
Chcesz mieć piękne wnętrze? Zaproś do siebie projektantów z Glam Design
Zaprojektowanie pięknego, funkcjonalnego i klimatycznego wnętrza wymaga ogromnej wiedzy, doskonałego gustu i wyobraźni – tylko łącząc wszystkie te cechy można stworzyć dom wygodny i niebanalny. Właśnie takie wnętrza...
Uniwersalność hal stalowych i ich zastosowanie
Hale stalowe współcześnie możemy spotkać niemal w każdej gałęzi gospodarki. Znajdziemy je zarówno w sektorze przemysłowym, logistycznym, magazynowym, jak i w rolnictwie, a to tylko wycinek tego, gdzie można je...
Modernizacja wnętrz z architektem – na co zwrócić uwagę?
Moda na nowoczesne wnętrza skłania wielu posiadaczy lokali do modernizowania ich w celu uzyskania nowego designu. Modernizacja niekiedy jest też konieczna, aby przystosować lokal do jego nowych funkcji. W planowaniu...
Znajdź biura projektowe