Jak zaprojektować ogród?

Jak zaprojektować ogród?

Chcesz mieć piękny ogród? Jeśli dobrze go zaplanujesz, stanie się on miejscem odpoczynku i wiosennych spotkań ze znajomymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaka ma być jego funkcja. Wybierz rośliny, meble, zaprojektuj kompozycję i przystąp do pracy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu i czy warto zdecydować się na pomoc biura projektowego.

Zaprojektowanie przestrzeni ogrodowej

Projektując ogród, w pierwszej kolejności zastanów się, jaką funkcję będą spełniały jego poszczególne części. Przy ich zaplanowaniu koniecznie weź pod uwagę kształt ogrodu, ukształtowanie terenu, na jakim będzie się znajdował a także sąsiedztwo poszczególnych stref. Dane obszary powinny ze sobą współgrać i być tak zaplanowane, aby ogród ładnie komponował się z budynkami mieszkalnymi i otoczeniem.

Jedną z najważniejszych stref powinna być strefa wypoczynkowa, w której będziesz mógł się zrelaksować i uchronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Zastanów się, jakie meble ogrodowe tutaj umieścisz i jak duża powinna być to przestrzeń. Jeśli masz duży ogród i często organizujesz przyjęcia, możesz zaplanować dwie strefy wypoczynkowe.

Strefa aktywności to miejsce, w którym twoje dzieci a także zwierzęcia będą mogły pozwolić sobie na aktywność ruchową. To właśnie tutaj zbudujesz plac zabaw, domek na drzewie, boisko do gry w koszykówkę czy basen. Jeśli masz małe dzieci, pamiętaj, aby nie umieszczać w tym miejscu roślin kłujących i umieścić je na widoku.

Dla niektórych z nas ogród będzie pełnił funkcję reprezentacyjną. Jeśli chcesz, aby był on wizytówką twojego domu, postaw na ekskluzywne okazy roślin, oryginalnie przycięte krzewy i drzewa, wypielęgnowane ścieżki i ciekawe elementy małej architektury, takie jak altany, ławki, huśtawki ogrodowe itd.

Jeśli chcesz mieć możliwość wyhodowania w ogrodzie owoców, warzyw i ziół, zaplanuj miejsce na strefę użytkową. Przy jej określaniu szczególną uwagę zwróć na glebę, nawodnienie i nasłonecznienie tego obszaru tak, aby owoce i warzywa miały możliwość prawidłowego wzrostu.

Dobór roślin

Wybierając rośliny do ogrodu, musimy zwrócić uwagę na to, czy sprawdzą się w naszym klimacie. Pamiętajmy również o tym, że niekoniecznie wszystkie gatunki sprawdzą się w naszym ogrodzie. Przy wyborze odpowiednich roślin zwróć uwagę na:

  • warunki glebowe
  • nawodnienie
  • nasłonecznienie
  • kolorystykę
  • rozmieszczenie ścieżek i alejek ogrodowych

Rośliny cały czas rosną – pamiętaj o tym, że muszą się one ładnie ze sobą komponować. Uważaj również na gatunki, które nie wyglądają atrakcyjnie przez większą część roku.

Zaplanowanie elementów małej architektury

W projekcie ogrodu warto również zawrzeć elementy małej architektury, takie jak altany, oczka wodne czy skalniaki. Altana będzie służyła jako doskonałe miejsce na odpoczynek i plenerowe imprezy ze znajomymi. Aby nie była widoczna dla postronnych przechodniów, możesz ją obsadzić np. pnączami.

Z kolei oczko wodne obsadź kamieniami i roślinami wodnymi. Jeśli zbiornik jest duży, ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad nim drewnianego mostku. W ogrodzie ciekawie będzie wyglądać również mała fontanna oraz basen.

Przy ścieżkach i alejkach warto postawić ozdobne ławki, które pozwolą na chwilę wytchnienia pośród roślinności. Latem w ogrodzie możesz umieścić również huśtawkę ogrodową.

Pamiętaj, że planując małą architekturę, powinieneś wziąć pod uwagę materiały, z jakich zostanie wykonana. Wszystkie elementy powinny być ze sobą zharmonizowane i pasować do stylu całego ogrodu. Jeśli nie wiesz, co będzie do siebie pasować, zwróć się o pomoc do biura projektowego.

Projekt ogrodu – samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Ogród warto zaplanować z pomocą specjalisty. Projektant nie tylko dobierze odpowiednie materiały budowlane, ale również sporządzi analizę gleby, zmierzy przestrzeń ogrodową i przygotuje inwentaryzację dendrologiczną roślin. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, gdyż w przypadku samodzielnego projektowania może okazać się, że naprawienie błędu będzie bardzo kosztowne.

Ile zapłacisz za projekt ogrodu? Zaprojektowanie mniejszej powierzchni to wydatek około 1000 złotych. Z kolei projekt większej powierzchni to cena od 2 300 do 2 500 złotych.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak udekorować dom lub mieszkanie na Wielkanoc?
Wielkanoc to magiczny okres wielu wspólnych chwil spędzonych z najbliższymi. To czas, gdy szczególnie chcemy celebrować i podkreślić świąteczną atmosferę. Powiew wiosny sprzyja zmianom, również tym w wystroju...
Okna jako element designu
Gdy kupujemy produkty, które będą służyć nam latami, zależy nam przede wszystkim na ich trwałości i funkcjonalności, przy czym w większości przypadków zależy nam także na estetyce. Takie kryteria są dla nas ważne na...
Dom z bali – wyjątkowy dom z niepowtarzalnym klimatem
Jeżeli zastanawiasz się nad budową domu, będziesz musiał zdecydować czy wolisz dom murowany, czy drewniany. Jest to poważna decyzja, która wymaga przemyślenia – od tego zależy komfort twojego życia. Przeczytaj, jakie...
Znajdź biura projektowe