Jak zaprojektować ogród?

Jak zaprojektować ogród?

Chcesz mieć piękny ogród? Jeśli dobrze go zaplanujesz, stanie się on miejscem odpoczynku i wiosennych spotkań ze znajomymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaka ma być jego funkcja. Wybierz rośliny, meble, zaprojektuj kompozycję i przystąp do pracy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu i czy warto zdecydować się na pomoc biura projektowego.

Zaprojektowanie przestrzeni ogrodowej

Projektując ogród, w pierwszej kolejności zastanów się, jaką funkcję będą spełniały jego poszczególne części. Przy ich zaplanowaniu koniecznie weź pod uwagę kształt ogrodu, ukształtowanie terenu, na jakim będzie się znajdował a także sąsiedztwo poszczególnych stref. Dane obszary powinny ze sobą współgrać i być tak zaplanowane, aby ogród ładnie komponował się z budynkami mieszkalnymi i otoczeniem.

Jedną z najważniejszych stref powinna być strefa wypoczynkowa, w której będziesz mógł się zrelaksować i uchronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Zastanów się, jakie meble ogrodowe tutaj umieścisz i jak duża powinna być to przestrzeń. Jeśli masz duży ogród i często organizujesz przyjęcia, możesz zaplanować dwie strefy wypoczynkowe.

Strefa aktywności to miejsce, w którym twoje dzieci a także zwierzęcia będą mogły pozwolić sobie na aktywność ruchową. To właśnie tutaj zbudujesz plac zabaw, domek na drzewie, boisko do gry w koszykówkę czy basen. Jeśli masz małe dzieci, pamiętaj, aby nie umieszczać w tym miejscu roślin kłujących i umieścić je na widoku.

Dla niektórych z nas ogród będzie pełnił funkcję reprezentacyjną. Jeśli chcesz, aby był on wizytówką twojego domu, postaw na ekskluzywne okazy roślin, oryginalnie przycięte krzewy i drzewa, wypielęgnowane ścieżki i ciekawe elementy małej architektury, takie jak altany, ławki, huśtawki ogrodowe itd.

Jeśli chcesz mieć możliwość wyhodowania w ogrodzie owoców, warzyw i ziół, zaplanuj miejsce na strefę użytkową. Przy jej określaniu szczególną uwagę zwróć na glebę, nawodnienie i nasłonecznienie tego obszaru tak, aby owoce i warzywa miały możliwość prawidłowego wzrostu.

Dobór roślin

Wybierając rośliny do ogrodu, musimy zwrócić uwagę na to, czy sprawdzą się w naszym klimacie. Pamiętajmy również o tym, że niekoniecznie wszystkie gatunki sprawdzą się w naszym ogrodzie. Przy wyborze odpowiednich roślin zwróć uwagę na:

  • warunki glebowe
  • nawodnienie
  • nasłonecznienie
  • kolorystykę
  • rozmieszczenie ścieżek i alejek ogrodowych

Rośliny cały czas rosną – pamiętaj o tym, że muszą się one ładnie ze sobą komponować. Uważaj również na gatunki, które nie wyglądają atrakcyjnie przez większą część roku.

Zaplanowanie elementów małej architektury

W projekcie ogrodu warto również zawrzeć elementy małej architektury, takie jak altany, oczka wodne czy skalniaki. Altana będzie służyła jako doskonałe miejsce na odpoczynek i plenerowe imprezy ze znajomymi. Aby nie była widoczna dla postronnych przechodniów, możesz ją obsadzić np. pnączami.

Z kolei oczko wodne obsadź kamieniami i roślinami wodnymi. Jeśli zbiornik jest duży, ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad nim drewnianego mostku. W ogrodzie ciekawie będzie wyglądać również mała fontanna oraz basen.

Przy ścieżkach i alejkach warto postawić ozdobne ławki, które pozwolą na chwilę wytchnienia pośród roślinności. Latem w ogrodzie możesz umieścić również huśtawkę ogrodową.

Pamiętaj, że planując małą architekturę, powinieneś wziąć pod uwagę materiały, z jakich zostanie wykonana. Wszystkie elementy powinny być ze sobą zharmonizowane i pasować do stylu całego ogrodu. Jeśli nie wiesz, co będzie do siebie pasować, zwróć się o pomoc do biura projektowego.

Projekt ogrodu – samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Ogród warto zaplanować z pomocą specjalisty. Projektant nie tylko dobierze odpowiednie materiały budowlane, ale również sporządzi analizę gleby, zmierzy przestrzeń ogrodową i przygotuje inwentaryzację dendrologiczną roślin. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze, gdyż w przypadku samodzielnego projektowania może okazać się, że naprawienie błędu będzie bardzo kosztowne.

Ile zapłacisz za projekt ogrodu? Zaprojektowanie mniejszej powierzchni to wydatek około 1000 złotych. Z kolei projekt większej powierzchni to cena od 2 300 do 2 500 złotych.

Kategorie
Warto przeczytać
Biura projektowe branży drogownictwa
Wyznacznikiem innowacyjnej gospodarki każdego kraju jest stan drogownictwa. Pomimo iż Polska na tle takich państw jak Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania wypada znacznie gorzej – m.in. mniejsza ilość tras ekspresowych i...
Najpopularniejsze style aranżacji wnętrz. Jak urządzić mieszkanie?
Aranżacja wnętrza to najprzyjemniejszy etap na długiej drodze od budowy do wprowadzenia się do wymarzonego domu lub mieszkania. Nie jest to jednak proste zadanie. Ogromny wybór mebli, elementów wykończeniowych i...
Praktyczne taśmy LED – pomysły na aranżacje
Chcesz podkreślić wystrój salonu? Nie wiesz, jak stworzyć odpowiedni klimat w sypialni? Potrzebujesz dobrze doświetlić blat w kuchni? Pomyśl o montażu taśm ledowych. Taśmy LED są bardzo praktyczne, a w dodatku pomogą...
Znajdź biura projektowe