Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie do wynajęcia?

Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie do wynajęcia?

Masz mieszkanie i chcesz je wynająć, ale nie masz pomysłu na jego urządzenie? A może planujesz zakup kawalerki pod wynajem? Taki interes bardzo się opłaca. Dowiedz się, jak dobrze zaprojektować przestrzeń dla potencjalnego lokatora. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie kroki musisz podjąć, by dobrze zaprojektować i urządzić funkcjonalne mieszkanie. 

Jaki masz budżet?

Po pierwsze oszacuj budżet, jaki jesteś w stanie przeznaczyć na projekt i wykończenie mieszkania. Koszt wykonania prac będzie miał wpływ na standard oraz cenę wynajmu. Zaplanuj kolejność prac – najlepiej zdążyć ze wszystkim jeszcze przed wakacjami. To właśnie latem wiele osób przeprowadza się do większego miasta z powodu pracy, a na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia decydują się studenci. W zaprojektowaniu idealnego mieszkania pod wynajem pomoże biuro projektowe.

Dla kogo będzie mieszkanie?

Inaczej powinien wyglądać projekt mieszkania dla singla, a inaczej dla pary. Inne potrzeby ma rodzina z dziećmi, a inne mają studenci. Duże znaczenie ma tu zaplanowanie przestrzeni na etapie projektowania, a także standard wykończenia. Mieszkanie na wynajem dla studentów powinno mieć oddzielne pomieszczenia, które będą spełniały rolę sypialni oraz zamkniętą kuchnię. Para natomiast może zamieszkać w mieszkaniu, w którym znajduje się jedna sypialnia, a salon połączony jest z aneksem kuchennym.

Najważniejsza funkcjonalność

Projektując mieszkanie, trzeba mieć na uwadze funkcjonalność. Dobrze zaprojektowane mieszkanie będzie można dostosować do każdego typu lokatora. Wielu wynajmujących to osoby aktywne, które wyjeżdżają do pracy lub na studia, więc mają podobne wymagania. W mieszkaniu przeznaczonym na wynajem oprócz oddzielnych sypialni bardzo ważne są kuchnia i łazienka – to właśnie na te pomieszczenia wynajmujący szczególnie zwracają uwagę. W projekcie kuchni poza podstawowymi sprzętami AGD warto wygospodarować miejsce na zmywarkę czy kuchenkę mikrofalową. W projekcie przedpokoju należy uwzględnić miejsce na pojemną szafę. W mieszkaniach o wysokim standardzie warto pokusić się o instalację klimatyzacji.

Równie ważny standard wykończenia

I nie chodzi tu jedynie o zakup najdroższych materiałów (chyba że grupą docelową będą zamożni lokatorzy). Najważniejsze są jakość i wytrzymałość materiałów, które nie zniszczą się po kilku miesiącach. Szczególnie chodzi tu o podłogi, ściany czy okna. Podłoga powinna być odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu – delikatne panele czy błyszczące płytki nie będą najlepszym pomysłem. Dobrze postawić na gładkie ściany pomalowane farbą wysokiej jakości, z której łatwo zmyć plamy. Wszystkie instalacje powinny być szczelne i bezpieczne.

Minimalistyczna aranżacja

Najlepszym kolorem w mieszkaniach na wynajem będzie klasyczna biel. Jasne barwy powiększają pomieszczenie i dają poczucie czystości, poza tym są  uniwersalne i łatwo je przearanżować na gust bardziej wymagających osób. W dodatku biała farba jest najtańsza, więc możesz trochę zaoszczędzić.

Umeblowane czy nie?

Kolejną ważna kwestią jest to, czy mieszkanie powinno być w pełni umeblowane czy nie. Są osoby, które szukają pustych przestrzeni i aranżują je samodzielnie pod swój gust, jednak więcej chętnych woli wprowadzić się do wnętrza, w którym wszystko jest już gotowe. Warto postawić na niezbędne meble i nie dodawać niepotrzebnych sprzętów, które tylko zagracą przestrzeń. Najważniejsze są wygodne łóżko, kanapa, szafa, stół, biurko i krzesła. Poza podstawowym sprzętem AGD i RTV warto w mieszkaniu udostępnić żelazko, deskę do prasowania, czajnik czy komplet sztućców. W mieszkaniu powinna być również możliwość podłączenia usług internetowych.

Kategorie
Warto przeczytać
Czym jest klejonka?
Drewno jest od wielu lat wykorzystywane do produkcji mebli. Rzadko jednak stosuje się je w formie litej. Dużo częściej zakłady meblarskie stosują ten materiał w wersji klejonej, zwanej klejonką. Jest to materiał...
Kilka pomysłów na estetyczną kostkę na posesji
Kostka brukowa od lat cieszy się bardzo dużą popularnością – powszechnie używa się jej zarówno w aranżacji przestrzeni na prywatnych posesjach, jak również do wykańczania nawierzchni w miejscach publicznego użytku....
Specjalistyczne tłumaczenia - najpopularniejsze branże
Na świecie zarejestrowanych jest około 7000 języków. Około 3000 z nich jest w ciągłym użytku. Jak widać są to tak ogromne liczby, że raczej nie ma osoby na świecie, która miała by z wszystkimi z nich styczność. Na ...
Znajdź biura projektowe