Jak wybrać krzewy ozdobne kwitnące?

Jak wybrać krzewy ozdobne kwitnące?

Kwitnące krzewy są niezbędne w każdym dobrze zaprojektowanym ogrodzie. Odpowiednio dobrane umożliwiają stworzenie niepowtarzalnej aranżacji zielonej przestrzeni – możesz stworzyć z nich żywopłot czy ozdobić oczko wodne. Dowiedz się, jakie krzewy kwitnące wybrać pod względem wyglądu i warunków glebowych. Przeczytaj porady i wybierz najpiękniejsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Jakie krzewy kwitnące wybrać do ogrodu?

Niezbędnym elementem w projekcie ogrodu są dobrze dobrane rośliny. Na rynku znajdziesz szeroki wybór krzewów. Dowiedz się, które krzewy ozdobne do ogrodu są najlepsze i chętnie wybierane do aranżacji przez specjalistów z biur projektowych.

Szukając krzewów kwitnących, weź pod uwagę nie tylko wygląd, ale także miejsce i rodzaj gleby, na której będą rosnąć. O ile w ogrodach nasłonecznionych regularnie nawadniane rośliny będą rosły bez problemu, o tyle w zacienionych zakątkach mogą pojawić się kłopoty. W ogrodach nienasłonecznionych z reguły sprawdzają się takie gatunki, jak cis pospolity, bukszpan, ostrokrzew, bez czarny czy porzeczka alpejska. Oczywiście należy również pamiętać o zadbaniu o właściwe warunki glebowe.

Sprawdź, jakie krzewy kwitnące dobierać pod względem gleby:

 • gleby gliniaste: magnolia, kalina koralowa, wiśnia piłkowana
 • gleby piaszczyste: rokitnik pospolity, sosny karłowate, bez czarny, berberysy, pigwowiec
 • gleby kwaśne: różaneczniki, azalie, borówki, hortensje

Niskie czy wysokie krzewy kwitnące?

W czasie projektowania ogrodu ważna jest wielkość dobieranych roślin. Najniższe kwitnące  krzewy, czyli do około 1 metra wysokości, można na przykład wykorzystać do aranżacji rabat lub oczek wodnych, a średnie i wysokie do tworzenia żywopłotów lub dekoracji murów.

 • krzewy niskie – lawenda, pigwowiec, irga pozioma
 • krzewy średnie – berberysy, jaśminowiec wonny, forsycja
 • krzewy wysokie – kalina koralowa, głogi, klon japoński i palmowy

Ozdobne kwiaty czy liście?

Wybierając gatunek krzewów, zastanów się, czy wolisz krzewy o pięknych kwiatach czy liściach. Ozdobne krzewy kwiatowe stanowią często główną dekorację ogrodu. Sprawdzą się do tworzenia kompozycji z krzewów.

 • Porzeczka krwista – należy do średnich i najwcześniej zakwitających krzewów; charakteryzują ją różowoczerwone kwiaty. Może rosnąć w półcieniu na żyznej i wilgotnej glebie.
 • Piwonia krzewiasta – średni krzew, który kwitnie na przełomie maja i czerwca. Należy do krzewów kwitnących na biało, różowo lub czerwono w zależności od odmiany. Nie nadaje się na kwaśną glebę, jest wytrzymała na suszę, ale na początku należy ją osłaniać w czasie mrozów. 
 • Jaśminowiec wonny – osiąga nawet 3 m wysokości, dlatego nadaje się na żywopłoty.
 • Róże okrywowe – niewysokie krzewy kwitnące latem łatwe w uprawie i wytrzymałe

Krzewy o pięknych liściach mogą być idealnym tłem dla krzewów kwiatowych. W wyborze należy kierować się warunkami glebowymi oraz stopniem nasłonecznienia miejsca, w którym będą rosnąć. Warto pamiętać, że krzewy ozdobne kwitnące o liściach bordowych lub srebrnych najlepiej będę rosły w miejscach nasłonecznionych, natomiast krzewy o żółtych liściach lepiej sprawdzą się w cieniu.

 • Rokitnik zwyczajny – średni krzew, który ma szare liście i pomarańczowe owoce, które są doskonałym źródłem witaminy C. Nie jest to krzew wymagający, często wykorzystywany jest na żywopłot.
 • Klon palmowy – charakteryzuje się czerwonymi, pomarańczowymi lub żółtymi liśćmi w zależności od odmiany. Najlepiej sprawdzi się na żyznej i lekko wilgotnej glebie. 
 • Tawuła japońska – idealna na niskie żywopłoty, wyróżnia się zielonożółtymi liśćmi.
Kategorie
Warto przeczytać
Jakie drewno kominkowe jest najlepsze?
Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez kominka. W zimne wieczory ogrzewa,  wytwarza miły aromat i sprawia, że w pomieszczeniu panuje przytulny klimat. Zastanawiasz się, czym najlepiej palić w kominku? Buk, dąb,...
Jak wybrać i układać trawę z rolki?
Niezbędnym elementem każdego idealnego ogrodu jest zadbany trawnik. Powinien być zielony, gęsty i odpowiednio wypielęgnowany. Dowiedz się, jak uzyskać taki efekt. Przeczytaj, jak przygotować podłoże pod trawę z rolki....
Na co zwrócić uwagę przy budowie altany ogrodowej?
Altana ogrodowa to lekka konstrukcja, która może być zarówno ozdobą ogrodu, jak i miejscem rodzinnych spotkań przy grillu. Na jej budowę możemy się zdecydować zarówno wtedy, gdy posiadamy ogród działkowy, jak i dom z...
Znajdź biura projektowe