Jak wybrać krzewy ozdobne kwitnące?

Jak wybrać krzewy ozdobne kwitnące?

Kwitnące krzewy są niezbędne w każdym dobrze zaprojektowanym ogrodzie. Odpowiednio dobrane umożliwiają stworzenie niepowtarzalnej aranżacji zielonej przestrzeni – możesz stworzyć z nich żywopłot czy ozdobić oczko wodne. Dowiedz się, jakie krzewy kwitnące wybrać pod względem wyglądu i warunków glebowych. Przeczytaj porady i wybierz najpiękniejsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Jakie krzewy kwitnące wybrać do ogrodu?

Niezbędnym elementem w projekcie ogrodu są dobrze dobrane rośliny. Na rynku znajdziesz szeroki wybór krzewów. Dowiedz się, które krzewy ozdobne do ogrodu są najlepsze i chętnie wybierane do aranżacji przez specjalistów z biur projektowych.

Szukając krzewów kwitnących, weź pod uwagę nie tylko wygląd, ale także miejsce i rodzaj gleby, na której będą rosnąć. O ile w ogrodach nasłonecznionych regularnie nawadniane rośliny będą rosły bez problemu, o tyle w zacienionych zakątkach mogą pojawić się kłopoty. W ogrodach nienasłonecznionych z reguły sprawdzają się takie gatunki, jak cis pospolity, bukszpan, ostrokrzew, bez czarny czy porzeczka alpejska. Oczywiście należy również pamiętać o zadbaniu o właściwe warunki glebowe.

Sprawdź, jakie krzewy kwitnące dobierać pod względem gleby:

 • gleby gliniaste: magnolia, kalina koralowa, wiśnia piłkowana
 • gleby piaszczyste: rokitnik pospolity, sosny karłowate, bez czarny, berberysy, pigwowiec
 • gleby kwaśne: różaneczniki, azalie, borówki, hortensje

Niskie czy wysokie krzewy kwitnące?

W czasie projektowania ogrodu ważna jest wielkość dobieranych roślin. Najniższe kwitnące  krzewy, czyli do około 1 metra wysokości, można na przykład wykorzystać do aranżacji rabat lub oczek wodnych, a średnie i wysokie do tworzenia żywopłotów lub dekoracji murów.

 • krzewy niskie – lawenda, pigwowiec, irga pozioma
 • krzewy średnie – berberysy, jaśminowiec wonny, forsycja
 • krzewy wysokie – kalina koralowa, głogi, klon japoński i palmowy

Ozdobne kwiaty czy liście?

Wybierając gatunek krzewów, zastanów się, czy wolisz krzewy o pięknych kwiatach czy liściach. Ozdobne krzewy kwiatowe stanowią często główną dekorację ogrodu. Sprawdzą się do tworzenia kompozycji z krzewów.

 • Porzeczka krwista – należy do średnich i najwcześniej zakwitających krzewów; charakteryzują ją różowoczerwone kwiaty. Może rosnąć w półcieniu na żyznej i wilgotnej glebie.
 • Piwonia krzewiasta – średni krzew, który kwitnie na przełomie maja i czerwca. Należy do krzewów kwitnących na biało, różowo lub czerwono w zależności od odmiany. Nie nadaje się na kwaśną glebę, jest wytrzymała na suszę, ale na początku należy ją osłaniać w czasie mrozów. 
 • Jaśminowiec wonny – osiąga nawet 3 m wysokości, dlatego nadaje się na żywopłoty.
 • Róże okrywowe – niewysokie krzewy kwitnące latem łatwe w uprawie i wytrzymałe

Krzewy o pięknych liściach mogą być idealnym tłem dla krzewów kwiatowych. W wyborze należy kierować się warunkami glebowymi oraz stopniem nasłonecznienia miejsca, w którym będą rosnąć. Warto pamiętać, że krzewy ozdobne kwitnące o liściach bordowych lub srebrnych najlepiej będę rosły w miejscach nasłonecznionych, natomiast krzewy o żółtych liściach lepiej sprawdzą się w cieniu.

 • Rokitnik zwyczajny – średni krzew, który ma szare liście i pomarańczowe owoce, które są doskonałym źródłem witaminy C. Nie jest to krzew wymagający, często wykorzystywany jest na żywopłot.
 • Klon palmowy – charakteryzuje się czerwonymi, pomarańczowymi lub żółtymi liśćmi w zależności od odmiany. Najlepiej sprawdzi się na żyznej i lekko wilgotnej glebie. 
 • Tawuła japońska – idealna na niskie żywopłoty, wyróżnia się zielonożółtymi liśćmi.
Kategorie
Warto przeczytać
Na co zwrócić uwagę przy budowie altany ogrodowej?
Altana ogrodowa to lekka konstrukcja, która może być zarówno ozdobą ogrodu, jak i miejscem rodzinnych spotkań przy grillu. Na jej budowę możemy się zdecydować zarówno wtedy, gdy posiadamy ogród działkowy, jak i dom z...
Lampy wiszące – funkcjonalny i efektowny dodatek
Lampy wiszące mogą nie tylko oświetlić pomieszczenie, ale również nadać mu wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrane pomogą wyeksponować walory pokoju, głębię kolorów i dodatków wykorzystanych w aranżacji wnętrza....
Praktyczne taśmy LED – pomysły na aranżacje
Chcesz podkreślić wystrój salonu? Nie wiesz, jak stworzyć odpowiedni klimat w sypialni? Potrzebujesz dobrze doświetlić blat w kuchni? Pomyśl o montażu taśm ledowych. Taśmy LED są bardzo praktyczne, a w dodatku pomogą...
Znajdź biura projektowe