Artykuł sponsorowany
Czy płyty betonowe to dobry materiał na podjazd w ogrodzie?

Czy płyty betonowe to dobry materiał na podjazd w ogrodzie?

Zagospodarowanie terenu wokół domu kojarzy się zwykle z atrakcyjnie urządzonym ogrodem i dobrze zaplanowanymi przestrzeniami pozwalającymi na wypoczynek – przydomowym tarasem czy altaną. Równie ważne są jednak miejsca, z których korzysta się podczas codziennej eksploatacji budynku – ścieżki łączące furtkę z domem lub prowadzący do garażu podjazd. Zastosowany tam materiał ma bardzo duży wpływ na komfort użytkowników oraz wygląd całej posesji.

Utwardzanie nawierzchni pojazdu – jaki materiał warto zastosować?

Podjazd jest istotnym elementem aranżacji terenu otaczającego budynek, zarówno ze względu na wpływ wywierany na jego estetykę, jak i kwestie związane z walorami użytkowymi. W zależności od tego, w jakim punkcie działki jest ulokowany dom lub wolnostojący garaż podjazd może mieć różną wielkość – im będzie on dłuższy, tym większe będzie jego znaczenie dla wrażeń wizualnych. Szczególnie ważne będzie więc dopasowanie użytego do utwardzenia podjazdu materiału, który powinien dobrze się komponować zarówno z bryłą budynku, jak i z otaczającą go częścią przydomowego ogrodu. Równie istotne są kwestie użytkowe – podjazd powinien być łatwy w utrzymaniu w czystości, odśnieżaniu, a użyte do jego budowy elementy wytrzymałe na obciążenia i warunki pogodowe. Istnieje wiele możliwości urządzenia tej przestrzeni, jednak jedną z najciekawszych, a zarazem najpraktyczniejszych jest użycie płyt betonowych – wyjaśnia  ekspert z firmy New Garden Style, zajmującej się projektowaniem i dostarczaniem wyposażenia do aranżacji ogrodów.


Do budowy podjazdu można użyć różnych typów materiałów. Popularne są rozmaite odmiany tradycyjnej kostki betonowej, która jednak nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, ma jedna tę zaletę, że jest stosunkowo tania. Inną, bardziej elegancką możliwością będzie wykorzystanie kostki granitowej lub bazaltowej, które odznaczają się ponadprzeciętną trwałością oraz oferują możliwość uzyskania stylowego efektu. Niestety niewielkie wymiary poszczególnych elementów sprawiają, że kostka kamienna niezbyt dobrze prezentuje się w otoczeniu nowoczesnych budynków nawiązujących swoim wyglądem do projektów modernistycznych, popularnego minimalizmu czy brutalizmu. Ciekawą możliwością jest wysypanie podjazdu drobniejszym kruszywem w atrakcyjnym kolorze, np. białym lub jasnoszarym żwirem. Minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że powierzchnię trzeba często wyrównywać, nawet jeśli została początkowo bardzo dobrze zagęszczona. Wiele problemów sprawi jednak przejście po takiej nawierzchni w butach na wysokim obcasie, żwir może też uszkodzić lakier auta.

W przypadku nowoczesnych projektów domów trudno byłoby znaleźć lepsze rozwiązanie niż wielkoformatowe płyty betonowe. Świetnie pasują one do obowiązujących trendów – mają sporą, jednolitą powierzchnię, która bardzo dobrze współgra z modnymi dużymi taflami szkła, często wybieranymi na elewacje płytami z kamienia naturalnego, ale również chętnie używaną stalą nierdzewną czy polerowanym lub anodowanym aluminium. Ciekawy efekt można uzyskać łącząc płyty betonowe z panelami ze stali typu corten czy wykonanymi z niej elementami małej architektury ogrodowej. Płyty będą pasowały także do materiałów naturalnych, takich jak np. drewno. Co ciekawe, płyty betonowe sprawdzą się również w przypadku obiektów tradycyjnych, czy wręcz klasycznych. Będzie to możliwe, ponieważ są one oferowane w różnych wykończeniach, w tym o urozmaiconych barwionych, a także z bogatą i różnorodną fakturą.

W jaki sposób można ułożyć płyty betonowe na podjeździe?

Podstawową zaletą wielkoformatowych płyt betonowych jest fakt, że można je układać na wiele sposobów, przez co ostateczny efekt może pasować do każdego budynku i przydomowego ogrodu niezależnie od stylu, w jakim zostały zaprojektowane. Najczęściej płyty betonowe rozmieszcza się w taki sposób, aby uzyskać wrażenie jednolitego, a nawet nieco monotonnego tła, stanowiącego uzupełnienie innych elementów i podkreślających ich wygląd. W ten sposób płyty betonowe tarasowe oraz te przeznaczone na podjazdy są zwykle wykorzystywane w otoczeniu nieco większych budynków, gdzie stanowią rodzaj oprawy uwypuklającej kształty budynku i użytych na nim materiałów. Równie często z betonu korzysta się w celu wyeksponowania jego wybarwienia – przy niektórych betonach architektonicznych bardzo zróżnicowanego – a gładka powierzchnia ma w zamyśle łączyć się z bardziej urozmaiconymi elementami – otaczającą roślinnością, kamieniem naturalnym czy drewnem.

Poza regularnie rozmieszczonymi płytami o takich samych wymiarach można zdecydować się na bardziej urozmaicone kombinacje, łącząc ze sobą np. elementy prostokątne i kwadratowe czy tworząc z nich ciekawe wzory. Paleta możliwości nie dotyczy przy tym jedynie geometrii, ale również rozmaitych wybarwień. Ponieważ płyty są dostępne w różnych kolorach, można za ich sprawą wykonywać obramowania czy nawet mniej lub bardziej regularne wzory. Płyty betonowe są dostępne nie tylko w klasycznych i naturalnych dla tego materiału odcieniach szarości od bardzo jasnej po zdecydowanie ciemniejszej, ale również w wersjach wybielonych albo bardzo zbliżonych do antracytowej czerni. Poza szarościami można znaleźć także płyty w innych kolorach, np. ceglastej czerwieni.

Ważnym elementem różnicującym płyty jest sposób wykończenia ich powierzchni. Poza podstawowymi gładkimi i jednolitymi dostępne są płyty ze specjalnie wykonywanymi porami, które dają bardzo intrygujący efekt wizualny, przypominający zastygłą zbyt napowietrzoną mieszankę. Dostępne są również płyty ze wzorami przypominającymi powstające niekiedy na źle wylanym betonie wżery, które w tym przypadku będą jednak stanowiły ciekawą dekorację. Oferowane są również płyty ze specjalnymi wykończeniami powierzchni, takimi jak płyty szczotkowane, na których widać rozmaite bruzdy układające się w jednym kierunku, o różnej, choć niewielkiej głębokości, a także płyty betonowe z efektem groszkowania. W tym przypadku uzyskany wzór jest bardzo podobny do tego, jaki można spotkać na wykończonych w ten sposób kamieniach naturalnych, tj. przypominający powierzchnię usianą niewielkimi wgłębieniami.

Jakie są najważniejsze właściwości płyt betonowych przeznaczonych do wykładania podjazdów?

Płyty z betonu architektonicznego warto stosować nie tylko z uwagi na ich walory wizualne, ale także ze względu na cechy użytkowe. Beton architektonicznych jest sporządzany ze specjalnych mieszanek cementu, dającego różne wybarwienia od jednolitych po przypominające różnorodne wykwity, które jednak za sprawą użytego stosunkowo drobnego kruszywa są niezwykle gładkie, spoiste oraz wytrzymałe na obciążenia. Beton architektoniczny jest dobrze zagęszczany, więc jego struktura świetnie znosi nacisk, a ponieważ płyty są produkowane w różnych grubościach, można je dobrać nawet do powierzchni, po których poruszają się cięższe pojazdy, co ma znaczenie, jeśli z podjazdu będą korzystać auta ciężarowe – np. wówczas, gdy jest on ułożony wokół siedziby firmy, czy wtedy, gdy muszą na niego wjeżdżać auta odbierające nieczystości czy obsługujące daną nieruchomość.

Ważna jest również dobra odporność betonu architektonicznego na działanie wody. Z powodu niewielkiej nasiąkliwości powierzchnia materiału nie chłonie wody, nie ma więc problemu z jej pękaniem w razie silniejszych mrozów. Przekłada się to na znacznie mniejsze wchłanianie typowych zanieczyszczeń, choćby z gromadzącej się na podjeździe ziemi czy rozkładających się liści. Warto pamiętać, że nawierzchnia z płyt betonowych może być dodatkowo zaimpregnowana, co uchroni ją przed trudniejszymi do usunięcia plamami, np. związanymi z możliwymi wyciekami płynów eksploatacyjnych z aut czy ściekających z podwozia i kół resztek soli drogowej lub wymieszanych z wodą pyłów.

Warto pamiętać, że eksploatacja nawierzchni płyt betonowych będzie w pełni komfortowa tylko wówczas, gdy zostaną one prawidłowo ułożone. Ze względu na to, że powierzchnia z betonu jest nieprzepuszczalna dla wody, niezbędne będzie zachowanie odpowiedniego spadku ułatwiającego jej odpływ, a przy wykładaniu większych obszarów ważne będzie zadbanie o dodatkowe ujścia ograniczające powstawanie kałuż, np. w postaci sieci odwodnień liniowych, które w formie odpływów krytych czy szczelinowych nie zaburzą atrakcyjnego wyglądu całości. Równie istotne będzie dobre przygotowanie podłoża – wyrównanie oraz utwardzenie gruntu, a także budowa właściwie zagęszczonej warstwy nośnej z drobnego ubitego żwiru, np. powszechnie stosowanego w drogownictwie klińca.

Płyty betonowe to jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie i najbardziej praktycznych sposobów na utwardzenie nawierzchni. Dają możliwość poruszania się pieszo, swobodnego jeżdżenia samochodami czy innymi pojazdami, a przy tym są łatwe w utrzymaniu. Dużą ich zaletą jest również różnorodność oferowanych odmian, dzięki której płyty z betonu architektonicznego można łatwo dopasować do każdego otoczenia.

Kategorie
Warto przeczytać
Co bierze się pod uwagę przy projektowaniu sieci elektroenergetycznych?
Obecnie życie bez prądu pozostaje niemal niemożliwe. To, dzięki energii elektrycznej mamy możliwość korzystania ze wszystkich sprzętów, a tym samym, skutecznie ułatwia nam to codzienne funkcjonowanie. Budowa instalacji...
Patelnie żeliwne idealnie nadają się do Twojej kuchni
W każdym domu powinny znaleźć się różnego rodzaju patelnie, których będzie można użyć do każdej potrawy. Dobrze jest mieć także kilka różnych modeli patelni, które są przystosowane do danego dania, dzięki czemu będzie...
Zastosowanie pompowni sieciowych
Pompownie sieciowe to sporych rozmiarów obiekty budowlane, klasyfikowane także jako wodno-kanalizacyjne, które charakteryzują się skomplikowaną i dość zróżnicowaną budową. Są podobne do pompowni kompaktowych, które...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas
cookie icon

Dbamy o Twoją prywatność

W naszym serwisie używamy plików cookies (tzw. ciasteczek), które zapisują się w przeglądarce internetowej Twojego urządzenia.

Dzięki nim zapewniamy prawidłowe działanie strony internetowej, a także możemy lepiej dostosować ją do preferencji użytkowników. Pliki cookies umożliwiają nam analizę zachowania użytkowników na stronie, a także pozwalają na odpowiednie dopasowanie treści reklamowych, również przy współpracy z wybranymi partnerami. Możesz zarządzać plikami cookies, przechodząc do Ustawień. Informujemy, że zgodę można wycofać w dowolnym momencie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Cookies.

Zaawansowane ustawienia cookies

Techniczne i funkcjonalne pliki cookie umożliwiają prawidłowe działanie naszej strony internetowej. Wykorzystujemy je w celu zapewnienia bezpieczeństwa i odpowiedniego wyświetlania strony. Dzięki nim możemy ulepszyć usługi oferowane za jej pośrednictwem, na przykład dostosowując je do wyborów użytkownika. Pliki z tej kategorii umożliwiają także rozpoznanie preferencji użytkownika po powrocie na naszą stronę.

Analityczne pliki cookie zbierają informacje na temat liczby wizyt użytkowników i ich aktywności na naszej stronie internetowej. Dzięki nim możemy mierzyć i poprawiać wydajność naszej strony. Pozwalają nam zobaczyć, w jaki sposób odwiedzający poruszają się po niej i jakimi informacjami są zainteresowani. Dzięki temu możemy lepiej dopasować stronę internetową do potrzeb użytkowników oraz rozwijać naszą ofertę. Wszystkie dane są zbierane i agregowane anonimowo.

Marketingowe pliki cookie są wykorzystywane do dostarczania reklam dopasowanych do preferencji użytkownika. Mogą być ustawiane przez nas lub naszych partnerów reklamowych za pośrednictwem naszej strony. Umożliwiają rozpoznanie zainteresowań użytkownika oraz wyświetlanie odpowiednich reklam zarówno na naszej stronie, jak i na innych stronach internetowych i platformach społecznościowych. Pliki z tej kategorii pozwalają także na mierzenie skuteczności kampanii marketingowych.

×