Materiał Partnera
Czemu służy wizualizacja procesów produkcyjnych?

Czemu służy wizualizacja procesów produkcyjnych?

Automatyzacja procesów produkcyjnych to kluczowe zadanie nowoczesnych przedsiębiorców, które gwarantuje nie tylko większą wydajność, ale także i zwiększoną dokładność oraz powtarzalność. W tym celu powszechnie wykorzystywane są zaawansowane systemy sterowania i wizualizacji. Czym jest SCADA i na czym polega wizualizacja procesów produkcyjnych? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Co to jest SCADA?

SCADA to branżowe określenie systemu komputerowego, którego zadaniem jest nadzór nad określonym procesem technologicznym lub produkcyjnym. Stosuje się go przede wszystkim w celu zwiększenia wydajności produkcji i jej szerokiej optymalizacji.

Dzięki stosowaniu systemów SCADA jest możliwe zbieranie danych z maszyny, ich wizualizacja, sterowanie urządzeniem i archiwizowanie danych niezbędnych do wykonania późniejszych analiz. SCADA łączy się dzięki odpowiednim sterownikom z urządzeniami pracującymi i pomiarowymi. Dzięki temu jest możliwe zastosowanie precyzyjnych algorytmów sterujących pracą maszyny - wyjaśnia działanie systemów SCADA ekspert z firmy Pia-Zap.

Systemy SCADA są jednym z rozwiązań stosowanych w automatyce maszyn. Mają szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych, zwiększają bezpieczeństwo produkcyjne i podnoszą wydajność pracy.

Czym jest wizualizacja procesów produkcyjnych?

Jedną z funkcji systemów SCADA jest tworzenie wizualizacji procesów produkcyjnych. Jest to niezbędny element każdego systemu sterowania w automatyce przemysłowej. Wizualizacja procesów produkcyjnych polega na przekształceniu morza danych płynących z maszyny i urządzeń pomiarowych w bardziej przystępną formę. Znacząco upraszcza, a czasem nawet umożliwia to pracę operatorowi sprzętu.

Informacje, które są wyświetlane pracownikom na ekranie komputera, mogą mieć formę wykresów, animacji lub dźwięków. Odpowiednie zaprojektowanie systemu SCADA pozwala na eliminację szumów danych i parametrów, które nie są istotne dla operatora. Wśród wielu zalet takiego rozwiązania, pracownicy najczęściej wskazują na:

  • skrócenie czasu obsługi maszyny,
  • eliminowanie błędów ludzkich,
  • prezentowanie informacji w jednym miejscu w przystępnej formie,
  • uproszczenie procesu sterowania urządzeniem.

Systemy SCADA i możliwa dzięki nim wizualizacja procesów produkcyjnych to ważny element, o którym nie warto zapominać podczas projektowania i modernizacji linii produkcyjnych. Nie tylko usprawniają i ulepszają one pracę, ale też, dzięki algorytmom alarmowym, skutecznie zwiększają bezpieczeństwo urządzeń i obsługujących je pracowników.

Kategorie
Warto przeczytać
Cechy dobrego biura projektowego
Cechy dobrego biura projektowego   Wykonanie projektu budowlanego, jak i sama inwestycja budowlana to zawsze duże wydatki. Dlatego warto wybrać specjalistów, którzy zajmą się tą kwestią z uwzględnieniem wszelkich,...
Jak urządzić domek letniskowy nad morzem?
Cisza, spokój i relaks nad wodą to twój sposób na idealne wakacje? Marzysz o domku letniskowym, w którym odpoczniesz podczas urlopu? Pomyśl o stworzeniu własnego miejsca na wakacyjny odpoczynek z dala od miasta....
Jak zaprojektować ogród?
Chcesz mieć piękny ogród? Jeśli dobrze go zaplanujesz, stanie się on miejscem odpoczynku i wiosennych spotkań ze znajomymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaka ma być jego funkcja. Wybierz rośliny,...
Znajdź biura projektowe