Materiał Partnera
Jak zmienić koło w samochodzie?

Jak zmienić koło w samochodzie?

Decydując się na jazdę samochodem, należy mieć świadomość, że w każdej chwili nasz pojazd może ulec awarii, dlatego warto wozić niezbędny sprzęt naprawczy oraz części zamienne ze sobą. Jednym z takich elementów są koła zapasowe. Awaria ogumienia w trakcie jazdy może być niebezpieczna, ale dzięki umiejętnemu zachowaniu można sobie poradzić nawet z takim problemem.

Co zrobić tuż po przebiciu opony?

Jeżeli samochód zaczyna skręcać w jedną stronę bez naszej pomocy i przy okazji słychać dudniący dźwięk, nie należy panikować, ostro hamować lub wykonywać gwałtownych manewrów na drodze. W tym czasie warto znaleźć miejsce na twardym i płaskim podłożu, na którym można się swobodnie zatrzymać, najlepiej na parkingu lub w zatoce. Kolejnym krokiem jest włączenie świateł awaryjnych i ustawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego. Przed jakimikolwiek czynnościami związanymi ze zmianą koła, warto także wypakować bagaże, aby zmniejszyć wagę pojazdu, oraz założyć na siebie kamizelkę z odblaskami.

Jak przygotować się do wymiany koła?

Należy pamiętać, aby przechowywane przez nas koło zapasowe (ewentualnie dojazdówka) były gotowe do użycia. Warto w tym celu regularnie kontrolować w nim ciśnienie. Oprócz koła przydatne będą: podnośnik oraz klucze służące do demontażu i montażu. Po zaciągnięciu hamulca ręcznego i wrzuceniu biegu pierwszego lub wstecznego można przystąpić do pracy, którą zaczynamy od poluzowania śrub w feldze. W sytuacji, gdy stosujemy śruby zabezpieczające, należy mieć ze sobą właściwą przejściówkę do ich odkręcenia. Teraz trzeba pod samochód podłożyć podnośnik dokładnie sprawdzając, gdzie znajduje się miejsce dla jego górnej końcówki. W przypadku miękkiego podłoża pod podnośnikiem można także ułożyć deskę dla stabilności pojazdu.

Założenie zapasowej felgi z ogumieniem

Po podniesieniu samochodu o kilka centymetrów należy sprawdzić, czy nadal jest on stabilny. Dopiero wtedy można odkręcić śruby i ściągnąć koło chwytając za jego dolną część bez wkładania rąk między oponę a błotnik. Kolejnym krokiem jest założenie felgi z zapasowym ogumieniem na piastę i dokręcenie śrub włożonych na krzyż. Tutaj warto pamiętać, że w samochodzie osobowym zalecany moment dokręcenia kluczem dynamometrycznym wynosi 110-130 Nm, a w sportowych nawet 500 Nm.

W takim przypadku może wystąpić jednak problem przy braku odpowiednich urządzeń, takich jak np. klucz pneumatyczny – wyjaśnia specjalista z serwisu kół i opon samochodowych SPEEDGUM, który specjalizuje się w serwisowaniu kół, sprzedaży opon, wymianie kół dojazdowych oraz świadczeniu usług tokarskich – przetaczaniu otworów centralnych w felgach oraz dorabianiu pierścieni centrujących na wymiar.

Podziel się

Kategorie
Warto przeczytać
Monitoring GPS pojazdów
Systemy nawigacji satelitarnej (z ang. Global Positioning System; w skrócie GPS) znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennym życiu – między innymi przy ochronie obiektów stałych i ruchomych. Doskonałym tego...
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Aby dostarczyć samochodowi odpowiednią energię elektryczną do rozruchu, potrzebny jest akumulator. Jest to swego rodzaju bateria, którą należy regularnie ładować. Niegdyś akumulatory charakteryzowały się niewielką mocą....
Jak dobrać akumulator i jakie są rodzaje akumulatorów samochodowych?
Uszkodzony, a nawet źle dobrany akumulator potrafi utrudnić lub całkowicie uniemożliwić korzystanie z samochodu. Ile modeli, roczników i wersji aut, tyle typów akumulatorów. W jaki sposób znaleźć ten, który sprawdzi się...
Warsztaty samochodowe